Citește în continuare: Turcia trimite Austria acasă, Olanda încheie turneul din România – Soccernet.ee

În finala Campionatului European au fost dezvăluite ultimele sferturi de finală, când Olanda și Turcia au ajuns în primele opt. Olanda a învins România cu 3:0 și Turcia cu 2:1 Austria.

Țările de Jos foarte favorizate au luat conducerea împotriva României în minutul 20, când Cody Jaakpo a intrat în suprafața de pedeapsă de pe flancul stâng și a trimis un șut în colțul din stânga jos pe care Florin Neita nu a reușit să-l blocheze. În repriza secundă, succesul olandezilor a crescut și mai mult când înlocuitorul Donyiel Malen a marcat golurile precise în minutele 83 și 90 +3. pe minut.

Türkiye a luat conducerea împotriva Austriei în minutul 57, când Merih Demiral a ratat o lovitură de colț. Demiral a dublat avantajul Turciei dintr-o lovitură de colț în minutul 59, dar asta nu a durat mult, deoarece Austria a retras șapte minute mai târziu, când înlocuitorul Michael Gregoritsch a marcat. La finalul meciului, Christoph Baumgartner a avut o ocazie minunată, dar lovitura de cap a austriacului a fost blocată de portarul turc Mert Gunuk.

Olanda și Turcia se vor confrunta în sferturile de finală. Acest meci va avea loc pe 6 iulie la Berlin.