Citește în continuare: Spania conduce la finalul prelungirilor, iar Franța conduce la penalty-uri – Soccernet.ee

În prima zi a sferturilor de finală ale Campionatului European din Germania, ambele meciuri au mers în prelungiri, iar unul dintre ele a mers la lovituri de departajare. Spania și Franța s-au calificat în semifinale.

Spania a luat conducerea împotriva Germaniei în minutul 51, când Dani Olmo a trimis o pasă a lui Lamine Yamal în spatele lui Manuel Neuer. Florian Wirtz, care a intrat ca înlocuitor în minutul 89, a dus meciul în prelungiri. În minutul 119 al meciului, Mikel Merino a marcat golul victoriei pentru spanioli, punând capăt visului organizatorilor de un al patrulea titlu de Campionat European.

Într-un meci prudent dintre Portugalia și Franța, scorul a fost 0-0 după 120 de minute. Astfel, câștigătorul a fost stabilit la penalty-uri, singura greșeală a fost făcută de înlocuitorul portughez Joao Felix, care a lovit bara.

Spania și Franța se vor întâlni în prima semifinală pe 9 iulie.

Cum au tratat Tivali și Leylander, ambii jucători din Premier League, întrebările legate de Comisia Europeană?