Citește în continuare: Slovacia și Georgia au marcat primele, dar Anglia și Spania au continuat să conducă – Soccernet.ee

În finala Campionatului European, următorul sfert de finală a fost dezvăluit când Anglia a învins Slovacia cu 2-1 într-un meci palpitant. Seara s-a încheiat cu trei ori campioană mondială, Spania, învingând cu 4-1 marea surpriză a Georgiei.

Slovacia a luat conducerea împotriva Angliei în minutul 25, când Ivan Schranz a marcat dintr-o pasă a lui David Strelic. În repriza secundă s-au adăugat încă șase minute, iar în a cincea perioadă Jude Bellingham a egalat cu o lovitură foarfecă, trimițând jocul în prelungiri. La începutul primei reprize a prelungirilor, Harry Kane a marcat golul victoriei pentru Anglia.

Spania, singura echipă calificată în faza grupelor cu succes complet, a început meciul cu putere, dar Georgia a fost prima care a preluat conducerea când centrarea lui Utar Kakabadze a sosit de pe coapsa lui Robin Le Normand, în minutul 18, spaniolii au ținut piciorul accelerația și în minutul 39 Rodri a egalat . În al doilea sfert de oră, tricourile roșii au profitat de oboseala georgienilor, întrucât Fabian Ruiz, Neco Williams și Dani Olmo au mărit avantajul.

Anglia va întâlni Elveția în sferturile de finală, în timp ce Spania va juca cu Germania.

Urmărește cum au concurat în emisiunea de jocuri de memorie cu tematică a Campionatului European: