Citește în continuare: Hayne și Real Valladolid revendică o victorie impresionantă în final, atacantul Dortmund trece peste Metsa – Soccernet.ee

Căpitanul echipei naționale Estoniei, Karol Mets și St. Pauly a trebuit să recunoască că Borussia Dortmund avea un avans de 2:1 în Bundesliga. Între timp, portarul estonian Karl-Jakob Heine și Real Valladolid au înregistrat prima victorie în deplasare a sezonului în La Liga, învingând Alaves cu 3-2.

Valladolid a pierdut în fața lui Alaves deja în minutul șase, când Mario Martin a făcut o greșeală fatală cu o pasă în propria jumătate, iar Tony Martinez a tras un șut puternic de la distanță lungă în colțul cel mai aproape de Hina.

Alaves a avut mai multă posesie, dar Real Valladolid a luat conducerea cu 2-1 cu ajutorul a două lovituri de departajare. Mai întâi, Anwar Touham a primit o pasă în spatele liniei de apărare și a fost tăiat de portarul Antonio Civera, iar Mamadou Sylla a lovit puternic din lovitură de pedeapsă în bară, ajungând abia la Civera. Apoi, cu ajutorul VAR, a fost acordată o lovitură liberă moale de la 11 metri când mingea a lovit mâna lui John Gorrie în interiorul suprafeței de pedeapsă. Salim Amallah a introdus calm a doua lovitură de pedeapsă a meciului în mijlocul porții.

La un contraatac rapid în minutul 76, Sela a oferit un asist, iar Thami l-a adus pe Valladolid cu 3-1 în avantaj. Al șaptelea din cele nouă minute de meci s-a adăugat când Quique Garcia a redus din nou deficitul la minim cu un gol frumos – Garcia a primit o minge lungă cu pieptul și apoi a șutat-o ​​imediat dintr-o viraj de lângă linia suprafeței de pedeapsă. În rețeaua din spate.

Câteva minute mai târziu, Quique Garcia a primit două cartonașe galbene consecutive pentru discuție excesivă, ducând la cartonașul roșu al lui Alaves și lăsându-l pe Alaves în minoritate în ultimele momente.

READ  Dayana Yastremska din Ucraina a căzut la Indian Wells

În timpul meciului împotriva lui Hina, în cadru au fost trase patru focuri. Doi dintre ei s-au îndrăgostit ușor de eston, dar doi au ajuns în plasă lângă stâlp.

Real Valladolid, care a obținut a doua victorie în acest sezon în ligă și doar primele puncte în deplasare în turul a zecea, a urcat acum pe locul 18, egal la puncte cu Getafe și Leganés, care se află pe locurile 16 și 17.

stradă. Pauli a optat pentru o tactică defensivă împotriva lui Dortmund la Westfalenstadion și a funcționat bine. A fost timp să sărbătorim golul, dar golul a fost exclus din cauza unui miraculos ofsaid VAR. Au durat doar cinci minute, iar în minutul 43, Rami Bensbin a deschis scorul cu o lovitură perfectă de cap.

În repriza secundă, echipa gazdă și-a menținut avantajul și a avut mai multe ocazii de a-l crește. Dar lovitura a venit din os în minutul 78, când fundașul Eric Smith a tras o minge puternică de la o distanță de aproximativ 25 de metri în colțul transversal al porții lui Dortmund. stradă. Din păcate, Paul a fost fericit doar cinci minute, iar apoi Serho Guirassi s-a ridicat deasupra lui Metsa, care îl păzea, în fața porții pentru a-l pune din nou în față pe Dortmund.

Meciul s-a încheiat cu echipa gazdă câștigând 2:1. stradă. Pauli rămâne pe locul trei de jos, sau pe locul 16, în tabel înainte de meciurile din weekend, după ce a câștigat o dată și a remizat o dată în șapte meciuri.

rezultate:

Borussia Dortmund – St. Pavel 2:1 (1:0)
43. Ramy Bensbini 83. Serho Gerasi – 78. Eric Smith

READ  Fotbaliștii români fac echipă pentru a încuraja viața câinelui

Alaves – Real Valladolid 2:3 (1:1)
6. Tony Martinez, 90+7. Kiki Garcia – 17. Lovitură de pedeapsă. Mamadou Sylla, 72. Pen. Selim Amallah 76. Anwar Tohamy

îndepărtare:90+9. Kiki Garcia (Alaves)

Streaming live bazat pe text:

Aranjarea mesei:

Înainte de meciuri:

stradă. Pauly ocupă în prezent locul 15, cu 4 puncte în competiția cu 18 cluburi, după șase meciuri din ligă. Dortmund, care a ajuns anul trecut în finala Ligii Campionilor, a început destul de prost sezonul Bundesliga, cel puțin după standardele lor. Dortmund, care a terminat pe locul al cincilea sezonul trecut, nu a fost în afara primilor trei din Liga Germană în ultimele cinci (adică până în sezonul 18/19).

Dar actualul sezon intern a început dificil pentru Dortmund. Deși se află pe primul loc în Liga Campionilor cu două victorii și un golaveraj de 10:1, în Bundesliga se află abia pe al șaptelea rând al tabelului cu 10 puncte după primele șase meciuri. A fost posibil să câștigăm împotriva Eintracht Frankfurt, Heidenheim și Bochum, dar a existat și un egal 0:0 cu Werder Bremen și două înfrângeri – cu un scor mare de 1:5 în deplasare de Stuttgart și în ultima rundă tot 1:2 în deplasare. de la Union Berlin.

Ultima dată St. Pauli și Dortmund în 2022 când se întâlnesc în optimile de finală ale Cupei Germaniei. La acea vreme, St. Pauli a reușit să câștige împotriva lui Dortmund cu scorul de 2:1 acasă. Merită remarcat faptul că tipi precum Jude Bellingham și Erling Haaland au intrat pe teren pentru Dortmund.

Ultima confruntare dintre cele două echipe din Liga Germană a fost în sezonul 2010/11, iar Dortmund a ieșit învingător de ambele ori.

READ  uimitor! Kubasova și Ferencvaros, care au dat peste cap turul trecut, s-au încoronat campioni ai Ungariei! - Soccernet.ee

Adversarul lui Valladolid de astăzi este Deportivo Alaves, care se află pe linia a 13-a a tabelului. La fel ca și Valladolid, și Alaves este o echipă din a doua jumătate a tabelului. În primele 9 meciuri, clubul a reușit să adune 10 puncte, în timp ce patru din ultimele cinci meciuri s-au încheiat cu înfrângere. Real Valladolid este la 5 puncte de Alaves, și ocupă locul 19 în clasament.

Istoria dintre cele două echipe datează din 1998, dar dacă te concentrezi pe istoria recentă, ultima întâlnire dintre cele două echipe a fost în ianuarie 2023 când s-au întâlnit în optimile de finală ale Cupei Spaniei. Alaves a iesit invingator cu 1-0. Ultima întâlnire din Liga Spaniolă a fost în sezonul 2020/21, când Alaves a învins Real Valladolid în ambele meciuri.