Citește în continuare: Germania dărâmă Danemarca în repriza a doua, iar Elveția îi trimite acasă pe campioana în curs, Italia – Soccernet.ee

Competițiile finale ale Campionatului European de Fotbal desfășurate în Germania au ajuns la meciurile de sortare, unde au fost dezvăluite primele calificări în sferturile de finală. Italia, campioana apărătoare, a învins Elveția cu 2-0 la Berlin, în timp ce țara gazdă, Germania, a învins Danemarca cu 2-0 la Dortmund.

Primul meci din optimile de finală s-a disputat între Elveția și Italia, care a ajuns să fie unilateral. Elveția a luat rapid inițiativa și a luat conducerea de Remo Freuler în minutul 37 Deși se spera ca Italia să revină cu energie reînnoită de la pauză, nu a ieșit așa. Elveția a marcat al doilea gol în mai puțin de un minut și, cu scorul de 2-0, a trecut în sferturile de finală.

Meciul dintre Germania și Danemarca a fost oprit aproximativ 25 de minute în minutul 35 din cauza unei furtuni și a ploii abundente. Apoi prima repriză a continuat până la final și pauză a fost egală fără gol. Germania a luat conducerea în minutul 53, când Kai Havertz a marcat o lovitură de pedeapsă acordată pentru meci cu propria sa mână, iar Jamal Musiala a completat scorul final în minutul 68.

Urmărește cum au concurat la emisiunea de jocuri de memorie cu tematică CE:

rezultate:

Elveția – Italia 2:0 (1:0)
37. Remo Freuler, 46. Ruben Vargas

Avertizări: 35. Nicolo Barella, 45. Stephane El Shaarawy, 57. Gianluca Mancini
Președintele Curții Supreme: Simon Marciniak (Paula)

Elveţia: Sommer, Schar, Akanji, Rodriguez, Aibischer (90+2. Steven), Freuler, Xhaka, Rieder (72. Stergio), Vargas (72. Zuber), Embolo (77. Doah), Ndoye (77. Siero).
Far: Mvogo, Copile, Stergio, Elvedi, Zakaria, Okafor, Stephen, Zuber, Zisiger, Siero, Dua, Shaqiri, Gashari, Amdouni.

READ  Echipa națională feminină de handbal a Estoniei și-a învins vecinul din nord într-un meci de antrenament

Italia: Donnarumma, Di Lorenzo, Mancini, Bastoni, Darmian (74. Cambiasso), Cristante (74. Pellegrini), Fagioli (86. Frazzi), Barella (64. Retegui), Chiesa, Scamacca, El Shaarawy (46. Zaccagni).
Curbură: Vicario, Meret, DeMarco, Bongiorno, Gatti, Fratesi, Jorginho, Pellegrini, Raspadori, Bellanova, Retegui, Zaccagni, Cambiasso, Voloruncio.

Germania – Danemarca 2:0 (0:0)
53. Pen. Kai Havertz 68. Jamal Musiala

Avertizări: 59. Julian Nagelsmann (trei) – 41. Kasper Hjulmand (trei) 57. Alexander Bah, 60. Joachim Mehl, 73. Joachim Andersen
Președintele Curții Supreme: Michael Oliver (Anglia)

GermaniaNeuer, Raum (Henriks 80), Schlotterbeek, Rudiger, Kimmich, Kroos, Andrich (64), Gundogan (Volkrug 64), Musiala (80), Sane (Anton 88), Havertz.
Curbură: Baumann, Ter Stegen, Gross, Volkrug, Führich, Müller, Pierre, Anton, Wirtz, Mittelstadt, Henriques, Koch, Chan, Undav.

Danemarca: Schmeichel, Christensen (81. Bron Larsen), Vestergaard, Andersen, Maille, Hoejberg, Delaney (69. Norgaard), Bah (81. Christiansen), Eriksen, Skov Olsen (69. Poulsen), Hoglund (81. Wind).
Far: Hermansen, Renault, Kjaer, Jensen, Dolberg, Jorgensen, Damsgaard, Norgaard, Christiansen, Wind, Poulsen, Dreyer, Christensen, Bron Larsen.