Cele mai bune patru cluburi din NBA au fost dezvăluite, iar recordurile istorice sunt zid la perete

Timberwolves au avansat în finala Conferinței de Vest pentru prima dată din 2004 și doar a doua oară în istoria clubului. Atacul lor a fost inexistent în prima repriză și au fost în urmă cu 15 puncte la pauză.

Deficitul a crescut la 20 de puncte la începutul celui de-al treilea trimestru și părea că totul s-a terminat. În schimb, Timberwolves au întors jocul în a treia perioadă și au redus deficitul la minimum. La sfârșitul celui de-al patrulea sfert, ei au luat-o în furie pentru a decide jocul. Nicio echipă nu și-a închis un avans de 20 de puncte în Game 7 din play-off din sezonul 1997-98, când au început să fie colectate aceste statistici.

Karl-Anthony Towns a fost cel mai bun marcator al Wolves cu 23 de puncte, 12 recuperări și un layup în ultimele minute pentru a pecetlui victoria. Jaden McDaniels a avut același număr de puncte. Anthony Edwards, ca și Wolves, a început prost, dar a revenit în repriza secundă și a terminat cu 16 puncte, opt recuperări și șapte pase decisive.

Nuggets, campioni ai Ligii profesionale americane de baschet, nu au fost salvați de minunata performanță a lui Nikola Jokic, care a înscris 34 de puncte și a prins 19 recuperări, iar Jamal Murray 35 de puncte.

READ  Alex Ayala intră pe locul doi în debutul său profesional la dublu

Indiana Pacers i-au învins pe New York Knicks cu 130-109 la Madison Square Garden. Pacers au arătat o performanță ofensivă istorică bună în meciul de victorie și au fost ajutați de Knicks, afectați de accidentări, care au fost forțați să-l înlocuiască pe Jalen Brunson din cauza unei accidentări la mână în a doua repriză.