Cel mai bun jucător de golf din lume are mâinile legate în mijlocul unui turneu major

Campionatul PGA este unul dintre cele mai prestigioase patru campionate de golf, alături de Masters, US Open și British Open.

Scheffler, care a câștigat Masters-ul din acest an, a încheiat ziua de deschidere la egalitate pe locul 12, când a lovit patru sub. alineu. El a pierdut în fața liderului Xander Chaufi cu opt lovituri. Cu toate acestea, la sosirea în a doua zi de competiție, numărul unu mondial a fost reținut.

Reporterul ESPN Jeff Darlington, care s-a întâmplat la arestarea lui Scheffler la fața locului, a filmat incidentul și a încercat să întrebe poliția despre asta. „Dă-te înapoi sau vei fi și tu arestat!”, potrivit Daily Mail. „Acum este în închisoare și nu poți să-l ajuți. Așa este.”

Totuși, acesta nu a fost primul eveniment dramatic de la Centrul Valhalla în ziua competiției, deoarece mai devreme un autobuz trecuse peste un pieton din apropierea centrului. Astfel, traficul la locul de desfășurare a fost întrerupt, iar conform ESPN, Schaeffler a ignorat ordinele când a ajuns în centru.

Potrivit lui Darlington, evenimentele s-au dezvoltat foarte rapid și cu forță. Scheffler a fost încătușat și pus în mașină. Darlington a susținut că Scheffler s-a uitat odată la el și a cerut ajutor. Potrivit Sky Sports, a fost eliberat la ora locală 7 dimineața sau la 14:00, ora Estoniei.

A doua zi de competiție trebuia să înceapă la ora locală 7:15, dar startul ei a fost amânat.