Cea de-a 100-a cursă în mlaștină a văzut recorduri de curs și elan| Atletism

Legendara cursă de mlaștină și-a sărbătorit duminică centenarul în Pădurea Harko. Tradiția începută în urmă cu 50 de ani a adus la start aproximativ 3.000 de participanți pe vremea frumoasă de toamnă și, conform datelor preliminare, este posibil să fi fost stabilit un nou record pentru numărul de participanți.

Un nou record a fost stabilit și la Jubilee Race, cu Leonid Latsipov, care a câștigat cu o zi înainte cursa de 10 km la Cupa Estoniei la Cross Country, reușind să facă acest lucru, scorul său pe traseul de 6,3 km fiind de 18,11, potrivit relatărilor. Marathon100.com.

Recordul anterior, deținut de Vyacheslav Koshelev, a fost de peste 20 de ani. Mai exact, Koselev a finalizat exact același curs în 2003, cu cinci secunde mai lent decât Latsipov, cu un timp de 18:16. Cu această ocazie, Oliver Enos a ocupat locul doi cu un scor de 19.09, iar Rio Kircibo a ocupat locul trei (19.51).

„A fost un record cu adevărat dur”, a comentat Latsipov într-un interviu post-finală cu Riho Järvelainen despre cea mai mare notă a lui Kosylev de până acum. „M-am uitat la recorduri, a câștigat cursa din mlaștină de cinci ori la rând. Era un alergător de cros foarte puternic în Estonia și faptul că am fost capabil să alerg mai repede decât el pe acest circuit este uimitor este o plăcere, este o mare onoare și sunt fericită într-adevăr foarte, mai ales că aceasta este a doua zi de competiție consecutivă, ieri a fost cursa de cros din Estonia, unde a fost 10 km, o cursă de curs foarte dificilă și solicitantă. .

„A trebuit să accelerez foarte tare în ultimul kilometru pentru a stabili acest record, am avut sentimentul că nu voi reuși să-l ating, că trebuie să adaug mai multe când am văzut tabelele Mă gândesc la asta.” El a adăugat: „Probabil va veni, și cred că dacă ajungi proaspăt, poți ajunge cu 10 secunde mai repede, dacă există concurență, poate poți ajunge cu 20 de secunde mai repede: știi”.

READ  Memento ziua jocului: Porțile către A. Le Coq Arena se deschid la ora 17:00

Curto Kula (22.24) a ocupat primul loc în rândul femeilor în cea de-a 100-a cursă Swamp Race, urmată de Kristina Verivmagi (22.48) și Trine Giede (23.18). La ceremonia de premiere a mai participat și Hildur Tolemai, care a fost la startul primei runde a mlaștinii și acum are 95 de ani.

Dintre băieți, Alfred Caro a obținut o victorie clară, cu un scor de 24,40. Locul doi i-a revenit Mark Mitsma (25.51) iar locul trei i-a revenit Artjom Dzguba (26.32). Dintre fete, convingător a câștigat și Mathilde Normsalo, cu timpul de 27.18. Christine Caldrey s-a clasat pe locul al doilea (29.03) iar Kendra Kanjur pe locul trei (30.14).

Pe lângă cei 3.000 de alergători, aproape de sfârșitul Curții Mlaștine, poți întâlni și un elan, a cărui liniște este probabil tulburată de mii de alergători. Din fericire, elanul nu a intrat pe pistă decât la mai bine de o oră de la start și majoritatea participanților părăsiseră deja pista și centrul de competiție.