Câștigă în campionat și locul 4 pentru echipele de tineret ale Estoniei din meciul Baltic U14

În ultimul meci al turneului, echipa de fete U14 și-a întâlnit omologii din Lituania, care au înregistrat o victorie și o înfrângere în meciurile disputate până acum. În timp ce primul sfert s-a încheiat cu scorul de 13:13, lituanienii au câștigat cu scorul de 30:8 în al doilea sfert, care a decis și soarta meciului. Repriza a doua a fost cu scoruri mici și scorul final 39:61 După cum a văzut echipa națională a Estoniei.

Cele mai bune estoniene au fost Kirpiel-Kaili Tiara cu 13 puncte în ultimul meci, iar Madeleine Josephine Verpalu a contribuit cu 11 puncte.

Potrivit antrenorului principal Viljo Sinicas, avantajul de 20-0 al adversarilor la finalul celui de-al doilea sfert a fost decisiv: „Marea mare a venit la finalul celui de-al doilea sfert, unde nu i-au putut opri pe adversari 20-0 a fost foarte dificil din punct de vedere emoțional. Dar fetele au arătat într-adevăr în a doua repriză că nu le-a fost frică de contact și au fost agresive felicită fetele pentru capacitatea lor de a lupta din greu în această situație dificilă.”

În ultimul meci al turneului, echipa de tineret U-15 s-a întâlnit cu echipa Lituaniei U-14, unde era în joc câștigarea campionatului, deoarece ambele echipe au disputat meciul baltic fără înfrângeri.

Primul sfert le-a aparținut lituanienilor, care au intrat în prima repriză cu un avantaj de două puncte față de adversarul lor. Totuși, estonii au ieșit mai bine în repriza secundă, câștigând sfertul al treilea 25:14 și sfertul al patrulea 22:19, iar când a sunat fluierul final numerele erau pe tabela de marcaj. 100:88 Câștigarea campionatului va merita.

READ  Lupa pe | Un erou neașteptat și un hat-trick unic. Leverkusen a spart în meciul nr. 52 - Soccernet.ee

Cei mai buni estonieni din meciul de astăzi cu Lituania sunt Robert Kanjur cu 26 de puncte și 5 pase decisive, Erik Arola cu 18 și Daniel Kalliula cu 14 puncte.

Antrenorul principal Chris Keeling a lăudat adversarii și a punctat aspectele cărora ar trebui să se acorde atenție în următoarele antrenamente înainte de turneul din Italia: „În primul rând, aș dori să laud naționala Lituaniei – felul în care a jucat în atac și Care sunt abilitățile lor individuale în jocul individual și laudele lor pentru echipa adversă din lovitura de pedeapsă: Acesta a fost un meci foarte bun pentru Campionatul Italiei. Putem vorbi aici despre apărare, dar totul se reduce la jocul defensiv scor 1-1 închide Situații. „Este un material bun pentru a te antrena câteva zile și a te pregăti mai bine pentru Campionatul Italiei”.