Canada a obținut o victorie binemeritată asupra Greciei, iar Franța a învins Brazilia OM2024

Canada a obținut o victorie binemeritată asupra Greciei, iar Franța a învins Brazilia  OM2024

În prima grupă a turneului de baschet masculin de la Jocurile Olimpice de la Paris, echipa de baschet canadian a învins echipa Greciei cu scorul de 86:79. În al doilea meci din grupa, Franța a învins Brazilia cu un scor de 78:66.

Canada a reușit să conducă cu peste zece puncte la jumătatea primului sfert și tot la începutul celui de-al treilea sfert, dar cu un minut înainte de finalul meciului, avantajul său a fost redus la două puncte (80:78). Liderul Canadiens, Shai Gilgeous-Alexander, a lovit apoi un punct crucial din două puncte, care a dat Canadei puțin spațiu de respirație. Până la urmă, Canada a reușit să-și afirme superioritatea și a câștigat meciul cu scorul de 86:79.

RJ Barrett a fost cel mai bun marcator al Canadei cu 23 de puncte, iar Gilgeous-Alexander a marcat 21 de puncte, a oferit șapte pase decisive și a blocat două lovituri. Giannis Antetokounmpo a avut un joc grozav pentru Grecia, înscriind 34 de puncte, dar nu a fost suficient pentru a învinge Canada. Kostas Papanikolaou a adăugat 17 puncte pentru Grecia.

În grupa a doua, Brazilia a câștigat primul sfert în fața Franței cu un scor de 23:15, dar francezii au schimbat ritmul meciului în al doilea și al treilea sferturi și au câștigat aceste două sferturi cu scorul de 24:13 și 18: 9, respectiv. Sfertul final a fost la egalitate la 21:21, dând scorul final 78:66 în favoarea Franței.

Pentru Franța, Nicolas Batum și Victor Wembanyama au înscris fiecare câte 19 puncte, iar Frank Ntilikina a adăugat nouă puncte. Cristiano Felicio și Leo Mendel au fost cei mai buni marcatori ai Braziliei, cu 14 puncte. Marcelino Huertas a marcat un total de 11 puncte.

READ  Cea de-a 4-a ediție a Bitcoin Romania Chess Open a reunit elita și pasionații lumii de șah

De asemenea, Canada va înfrunta Spania și Australia în Grupa A, în timp ce Franța va înfrunta Japonia și Germania în Grupa B.