Campionii record câștigă în mod obișnuit și îngust în semifinala de anul trecut – Soccernet.ee

Lyon, cea mai de succes echipă din UEFA Women’s Champions League, a ridicat steagul sus în noaptea de deschidere a competiţiei, ca singur reprezentant al Franţei.

Turneul din acest an este ultimul care folosește faza tradițională a grupelor cu 16 echipe. Sezonul viitor, 18 echipe vor trece la sistemul elvețian, care este similar cu sistemul folosit în Liga Campionilor masculină.

Lyon, campionii record care au pierdut cu 0:2 în fața Barcelonei în finala de la Bilbao din primăvară, au început noua călătorie victorios când au învins Galatasaray cu 3:0 acasă. Pentru echipa gazdă, Vanessa Gil a avut un minut, iar Kadidiato Diani a avut două minute. În aceeași subgrupă, Roma, care a eliminat clubul de acasă al lui Janica Volkov, Servette, în etapa finală a tururilor preliminare, a pierdut cu 1:0 în fața de două ori campioană Wolfsburg. În acel meci, Manuela Juliano a marcat exact lovitura de pedeapsă în minutul 14.

În turul următor, Galatasaray o va găzdui pe Roma, iar Wolfsburg îl va primi acasă pe Lyon.

În a doua grupă, Celtic și Twente s-au întâlnit, ambii care participau pentru prima dată la turneul de grupe. Victoria a fost 2-0 pentru echipa feminină olandeză, Kylie van Doren marcând două goluri în minutele 44 și 85. Chelsea, care a ajuns în semifinale sezonul trecut, a câștigat în Anglia învingând Real Madrid cu 3:2. Pentru clubul londonez au marcat Sioki Noskin, Juru Ritten și Mayra Ramirez, iar pentru Madrid au marcat Alba Redondo și Linda Caicedo.

READ  Germania are puncte de dovedit împotriva Angliei în Nations League - World - Sports

Pe 17 octombrie, Real Madrid îi va vizita pe Celtic și Twente Chelsea.