Campionatul european de golf individual pentru amatori începe în Danemarca Golf

Campionatul european de golf individual pentru amatori începe în Danemarca  Golf

Campionatul european de golf individual pentru amatori masculin începe în Danemarca miercuri dimineață. La start sunt trei estonieni, iar la competiție vor participa un total de 144 de jucători din 41 de țări diferite.

Estonia va fi reprezentată în competiție de trei jucători Richard Teder (Estonian Golf and Country Club), Kevin Kristofer Jaegers și Ralf Johan Kivi (ambii Niitvälja Golfiklubi).

De asemenea, vor debuta campionul în apărare Jose Luis Ballester Barrio de la Pärnu Bay Golf Links și Jakob Skov Olesen, care a câștigat recent campionatul amatorilor. Printre altele, americanul Preston Summerhays (WAGR 7) și campionul latino-american de anul acesta Santiago de la Fuente (WAGR 19) vor adăuga putere competiției. Un total de 21 dintre cei mai buni 100 de jucători amatori de golf din lume vor începe.

Cu toate acestea, Richard Tedder îl are ca partener de joc pe Luis Masavio (43 de ani), care a câștigat anul acesta Open Championship în Portugalia și a fost al doilea în competiția corespunzătoare din Spania. Celălalt partener de joc este James Ashfield (35 de ani), care a câștigat Cupa Sotogrande în competiția individuală și a terminat pe locul al doilea în Cupa Lytham. Ralph Johan Keefe sosește pe pistă la 12:57 și Kevin Christopher Jaegers la 13:52.

Competiția se desfășoară din 1986, iar lista câștigătorilor include numele lui Rory McIlroy, Sergio Garcia, Victor Dubuisson, Nicolai Hougaard și alții. Ludwig Aberg, Viktor Hovland, Tommy Fleetwood, Danny Willett, Paul Casey, Luke Donald și Lee Westwood au ratat de puțin timp să ia titlul, dar totuși au luat acasă medaliile.

READ  Perechea Manika-Archana intră în runda pentru medalii în WTT Star Contender | Mai multe știri sportive

Competiția a ajuns și în Estonia de două ori. În 2016, cel mai bun golf european de amatori a fost găzduit la Estonian Golf and Country Club, unde italianul Luca Cianchetti l-a învins pe Viktor Hovland la a șaptea gaură suplimentară într-un duel de neuitat în playoff. S-a întâlnit anul trecut la Pärnu Bay Golf Links, când reprezentantul Spaniei – José Luis Ballester Barrio, a fost cel mai bun după o pauză de 29 de ani, învingându-l pe danezul Mads Laget la două lovituri, iar James Ashfield a luat medalia de bronz cu aceeași. rezultat. Cel mai de succes eston, Richard Tedder, a împărțit locul șapte în competiție.