Calificări europene: Marea Anglie marchează șapte goluri, România șochează Elveția, iar Mbappé câștigă Franța | Calificări europene

Calificări europene: Marea Anglie marchează șapte goluri, România șochează Elveția, iar Mbappé câștigă Franța |  Calificări europene

Anglia și Franța au câștigat patru victorii din patru în calificările la Euro 2024 cu stiluri mixte, dar Elveția și-a pierdut recordul 100% după revenirea senzațională a României.

UEFA.com încheie meciurile din turul 4 pe drumul spre finala din Germania.

Toate meciurile de calificare

Meciuri de luni

Grupa BFranța 1-0 Grecia, Republica Irlanda 3-0 Gibraltar
Grupa CUcraina 1-0 Malta, Anglia 7-0 Macedonia de Nord
grupa d
Armenia 2-1 Letonia, Turcia 2-0 Țara Galilor
grupa h: Finlanda 6-0 San Marino, Irlanda de Nord 0-1 Kazahstan, Slovenia 1-1 Danemarca
Primul grup
: Belarus 2-1 Kosovo, Israel 2-1 Andorra, Elveţia 2-2 România

ultimul clasament

Anglia 7-0 Macedonia de Nord

Repere: Anglia 7-0 Macedonia de Nord

Bukayo Saka a marcat un hat-trick uimitor în timp ce bărbații lui Gareth Southgate și-au extins seria de victorii în Grupa C cu o afișare impresionantă la Old Trafford. Harry Kane a spart rezistența oaspeților la jumătatea de oră, înainte ca Saka să tragă acasă dintr-un unghi strâns, iar efortul lui Marcus Rashford să extindă avantajul gazdelor.

Interulul Arsenal Saka a adăugat din nou la scurt timp după pauză cu un superb repriză de volei, înainte de a arunca acasă o pasă lui Kane patru minute mai târziu. Mai era timp pentru Calvin Phillips pentru a valorifica primul său gol internațional de la distanță scurtă, iar Kane a marcat acasă un penalty puternic pentru a adăuga numărul celor Trei Lei și a condamna Macedonia de Nord la cea mai mare înfrângere de până acum.

Statistici cheie: Saka, la 21 de ani, este cel mai tânăr jucător al Angliei care a marcat un hat-trick de la Theo Walcott împotriva Croației în septembrie 2008.

READ  Startupul tehnologic românesc Brunch își propune să strângă 285.000 de euro de la SeedBlink

Elveția 2-2 România

Rezumat: Elveția 2-2 România

Două goluri cu întârziere ale lui Valentin Mihilu pentru România au adus un punct neașteptat dintr-un meci de la Lucerna. O dotă de Zaki Amdouni chiar înainte de pauză – propulsând Basel la cinci goluri în tot atâtea meciuri internaționale – i-a pus pe elvețieni ferm în control și ar fi putut obține un al treilea după reluare, dar Xherdan Shaqiri a creat o șansă de la distanță lungă.

După o lovitură de pedeapsă acordată lui Renato Steffen și anulată de arbitrul asistent video, oaspeții au răspuns. Mihăilă a aruncat mingea în decurs de un minut de la final, înainte de a livra un alt final scăzut în prelungiri pentru a-și asigura o parte din prada. Elveția rămâne în fruntea Grupei A, cu două puncte mai departe de rivalii lor luni.

Statistici cheieRevenirea României îi respinge Elveția un record național a șaptea victorie consecutivă în calificarea la Euro – și își extinde recordul de neînvins la cinci meciuri.

Franța 1-0 Grecia

Rezumat: Franța 1-0 Grecia

O lovitură de pedeapsă recuperată de Kylian Mbappe a păstrat scorul perfect al lui Les Pleus în setul doi. Echipa lui Didier Deschamps s-a străduit adesea să găsească o cale prin adversarii lor uniți și, în cele din urmă, a avut șansa în opt minute în prima repriză, când Konstantinos Mavropanos a primit un penalty pentru provocarea lui Antoine. Griezmann.

Odysseas Vlachodimos a salvat prima încercare a lui Mbappé, dar a existat o incursiune, iar efortul de recuperare al căpitanului Franței a produs cel de-al 40-lea gol al său internațional. O greșeală a lui Mavropanos de a-l elimina pe Randall Kolo Mwani la 20 de minute rămase l-a făcut pe fundașul central eliminat în favoarea Greciei, pe locul doi, care se află acum la șase puncte în spatele Franței, deși are un meci în mână.

READ  Severnaf din România a lansat prima sa navă după o pauză de 12 ani

Statistici cheieMbappe a marcat 54 de goluri pentru club și țară în 2022/23, depășind recordul național al lui Just Fontaine.

în alt loc

• Interulul Valerenga, Daniel Haakans, în vârstă de 22 de ani, a marcat un hat-trick în zece minute, când Finlanda a învins San Marino cu 6-0, cea mai mare victorie din 2010 din 2010.
  • Rasmus Höglund și-a menținut clasamentul de cel mai bun marcator cu egalarea daneză din Slovenia, al șaselea gol al sezonului.
  • Al-Turki a marcat două goluri în ultimele 18 minute pentru a învinge echipa galeză, care a jucat mai mult de jumătate din meci cu zece jucători.

Repere: Finlanda 6-0 San Marino