Calif/Cramo rămâne la porțile Ligii Campionilor baschet

Campioana Estoniei la baschet, PC Kalev/Kramo, a pierdut 66:80 cu Nymburg din Republica Cehă în finala turneului preliminar al Ligii Campionilor și va continua sezonul european în seria inferioară a Cupei Europei.

Kalev/Cramo și-au depășit clar adversarii în primul sfert cu aruncări lungi precise și apărare activă, câștigând 21:11. Nymburk a reușit să reducă diferența pentru scurt timp în al doilea sfert, dar Califins au încheiat deschiderea cu un run de 8-0, conducându-i la un avans de nouă puncte la pauză (43:34).

În repriza secundă, Calif/Cramo au început să păcătuiască pierzând mingea și avantajul a dispărut rapid. Până la sfârșitul celui de-al treilea sfert, Nymburk era în frunte cu un timp de 60:53 și la sirena finală 80:66 (11:21, 23:22, 26:10, 20:13).

Procentul de lovituri al lui Califf/Cramo a fost de 34,6 (19/55), iar procentul de lovituri la loviturile de două puncte a scăzut la 29 (9/31). Numărul de câștigători a fost de 47,7 (31/65). Campionul Estoniei a trecut cu 40:32 în lupta de tablă, dar a pierdut de două ori mai multe mingi decât adversarii săi (28:14).

Christian Bishop a fost cel mai bun marcator al câștigătorului cu 17 puncte. Patrick Tip a marcat 13 puncte și a câștigat șapte recuperări ca cel mai bun jucător pentru Calif/Cramo. Casper Sororg și Kregor Hermit au marcat 12 puncte, iar Martin Dorbek a adăugat 11 puncte.

Kalev/Cramo își vor continua sezonul Euro în Seria Cupei Europene, unde se vor înfrunta în Grupa F cu Le Portel (Franța), Rilski Sport (Bulgaria) și fie Szekesfehirvar Alba (Ungaria) fie Prievidza (Slovacia).