Bayern a salutat noua eră a Ligii Campionilor cu nouă goluri fotbal

În prima seară a turneului principal al Ligii Campionilor în noul format, Bayern Munchen a marcat cele mai multe goluri, învingându-l pe Dinamo Zagreb cu 9:2 acasă.

Harry Kane a marcat dintr-o lovitură de pedeapsă în minutul 19, Rafael Guerrero a marcat și el în minutul 33 și Michael Olise, care a jucat primul său meci de Liga Campionilor, cinci minute mai târziu.

Dar în repriza secundă, clubul a primit un adevărat șoc, pentru că în câteva minute Dynamo a redus diferența la minim: Bruno Petkovic (locul 49) și Takuya Ogiwara (locul 50) au ajuns la poartă.

Dar în următoarele minute, Bayern a răspuns într-un mod devastator, trăgând șase lovituri în cușca dinamovistă: de trei ori datorită lui Harry Kane, care a marcat în minutul 57 și a marcat dintr-o lovitură de pedeapsă în minutele 73 și 78.

Olise (61) și înlocuitorii Leroy Sane (85) și Leon Goretzka (90 + 2) au provocat din nou durere oaspeților în ultimele minute.

Kane a devenit, de asemenea, primul jucător din istoria Ligii Campionilor – și predecesorul său, Cupa Campionilor – care a executat trei lovituri de departajare într-un singur meci.

Campionii în curs, Real Madrid, s-au chinuit puțin, dar au învins Stuttgart cu 3:1 acasă, Santiago Bernabéu (46. Kylian Mbappé, 83. Antonio Rudiger, 90+5. Endrik – 68. Deniz Undav).

Astfel, Mbappe a marcat primul gol în Liga Campionilor din carieră cu tricoul lui Real Madrid, iar Rudiger a marcat împotriva fostului său club, unde și-a început cariera profesionistă.

Într-unul dintre cele mai așteptate meciuri ale serii, Liverpool a trecut de Milan cu 3:1 (23. Ibrahima Konate, 41. Virgil van Dijk, 67. Dominik Szoboszlai – 3. Christian Pulisic).

READ  uimitor! Kubasova și Ferencvaros, care au dat peste cap turul trecut, s-au încoronat campioni ai Ungariei! - Soccernet.ee

Rezultate: Juventus – PSV Eindhoven 3: 1, Young Boys – Aston Villa 0: 3, Milano – Liverpool 1: 3, Bayern Munchen – Dinamo Zagreb 9: 2, Real Madrid – Stuttgart 3: 1, Sporting Lisabona – Lille 2: 0 .