Arbitru video | Două mari greșeli: golul lui Kalju a fost dat, Levadia a acordat penalty – Soccernet.ee

Arbitru video |  Două mari greșeli: golul lui Kalju a fost dat, Levadia a acordat penalty – Soccernet.ee

În ultimul episod al programului „Video Referee”, devine clar că în etapa a 15-a a Premier League, arbitrii au greșit serios chiar și în două situații care au schimbat semnificativ cursul meciului.

În ultimele minute ale meciului dintre Nomi Kalju și Flora, Kaljo a tras mingea în plasă, dar fluierul arbitrului a sunat și golul nu a fost luat în calcul. A fost vreo greșeală? În ce moment a fluierat arbitrul? În duelul dintre Livadia și Tamika, judecătorul-șef a dat inițial eroarea de o parte, dar a schimbat decizia după vizionarea videoclipului – a fost asta justificat? În meciul dintre Tallinna Kalevi și Paide, inițial a fost acordată o lovitură de pedeapsă, dar a fost anulată după vizionarea videoclipului. De ce?

Cazuri selectate:

1. Când a sunat fluierul?

Vreun joc? Meciul rundei a 15-a a Premier League Noumi Kalju – FC Vlora (0:0) pe 15 iunie
Ce s-a întâmplat?
În minutul 83, o minge a zburat sus în suprafața de pedeapsă a Florei, portarul lor, Christine Lapa, s-a grăbit să degajeze, dar nu a reușit. Lama a căzut și mingea a căzut în fața lui Alex Mathias Tamme și atacantul Caljo a trimis-o în plasă.
Care a fost decizia? Arbitrul-șef Rasmus Maalen l-a faultat pe Lapa și i-a dat mingea Florei. În ciuda protestelor jucătorilor de la Caljou, decizia a fost menținută, Maalen a huiduit în momentul în care mingea nu ajunsese încă în plasă. Prin urmare, nici arbitrul video Kevin Kaifuja nu a putut interveni.
De ce a fost important incidentul? Golul lui Tammy i-ar da lui Caljo conducerea înainte de finalul meciului.

2. Ce tip de contact este considerat o pedeapsă?

Vreun joc? Meciul rundei a 15-a a Premier League FCI Livadia – Tartu Tamica (2:1) pe 16 iunie.
În minutul 84, Levadia a primit o lovitură de colț pe care Joao Pedro a tras în interiorul suprafeței de pedeapsă. Mijlocașul Tameka, David Upton, și fundașul Levadia, Rasmus Betsson, s-au întrecut pentru minge acolo și a existat contact între ei.
Care a fost decizia? Arbitrul șef Andrei Karhu a declarat inițial un fault în favoarea lui Tamika, dar arbitrul video Juri Frisher l-a chemat pe ecran pentru a revizui situația. Întors de acolo, Karhu și-a schimbat decizia și i-a dat lui Levadia o lovitură de pedeapsă.
De ce a fost important incidentul? Levadia a avut ocazia să preia conducerea din lovitura de pedeapsă și a profitat de aceasta.

READ  Urmărește mai jos: Viljandi Tolivik a avut nevoie de prelungiri pentru a învinge echipa din liga a treia - Soccernet.ee

3. S-a jucat mingea sau nu?

Vreun joc? Meciul rundei a 15-a a Premier League Talina Kalev – Echipa orasului platit (2:5) pe 15 iunie.
În minutul 57, mijlocașul Kalev Sander Senelid și atacantul Bade Henrique Ujamaa s-au întâlnit în suprafața de pedeapsă. După apel, a adormit.
Care a fost decizia? Arbitrul Christo Tohver a indicat o lovitură de pedeapsă, dar arbitrul video Christo Koljastinen l-a chemat pe ecran, iar după ce a vizionat videoclipul, Tohfer a anulat lovitura liberă de la 11 metri.
De ce a fost important incidentul? Paide ar avea șansa să preia din nou conducerea din penalty.

***

Pentru al treilea sezon consecutiv din Premier League, Video Arbitrul alege cele mai frecvente situații din fiecare rundă. De ce decizia a fost luată într-un fel și nu în altul? Au avut dreptate sau greșite judecătorii? „Video Judge” răspunde la toate acestea.

Subliniem că analiza ulterioară a situațiilor necesită timp, motiv pentru care Arbitrul Video revizuiește în fiecare săptămână episoadele meciurilor care au avut loc pe stadioane în săptămâna precedentă. Judecătorii EJL, conduși de Hannes Kasik, șeful Departamentului Arbitrilor, precum și Christo Tofer, ofițerul de poliție al Curții Euro, explică motivele din spatele deciziilor arbitrilor video.