Álgiris a învins Barcelona în runda de deschidere a Euroliga

Marele club lituanian a început meciul în forță în fața unei mulțimi pline – peste 17.000 – de la Kaunas Arena. În prima repriză, ei au reușit să-și mențină avantajul practic tot timpul, mergând în cea mai lungă pauză cu un avans de 12 puncte.

Al treilea sfert a fost un punct de cotitură pentru Galgiris. Barcelona a început rapid și a ajuns cu doar un punct în fața gazdelor, la 47:48, dar Algires, care a înscris doar șapte puncte în zece minute, nu a cedat conducerea.

Perioada decisivă a început cu un avans de 7-0 și, deși nimic nu a fost sigur până în ultimele minute, ei au reușit să-i pună pe spate pe dubla câștigătoare a Euroliga și să înceapă victorioși turneul principal.

Cel mai productiv jucător pentru Álgiris a fost Silvan Francisco cu 19 puncte. Francezul în vârstă de 26 de ani, care a jucat pentru Bayern Munchen anul trecut, a apărut ca un jucător cheie în ultimul sfert, când a marcat 15 puncte în zece minute. Ignace Brazdeikis a avut 17 puncte și cinci recuperări. Nicolas Laprovittola și Kevin Punter au condus meciul de la Barcelona cu 12, respectiv 11 puncte.

„Suntem o echipă, dar avem talente diferite, cred că am avut o primă repriză grozavă, dar începutul reprizei secunde a fost foarte prost, am fost lenți și negativi al treilea sfert Ne-am distrat foarte bine”, a spus antrenorul lui Galgiris, Andrea Trinchieri, după meci: „Dar toți jucătorii au ajutat la câștigarea meciului”.

Deși onoarea și mândria Țărilor Baltice au făcut față sezonului Euroliga cu un buget record, adică estimat la 17,7 milioane de euro, Barcelona trebuie să funcționeze cu un buget de circa 40 de milioane de euro.

READ  Cupa Mondială FIFA 2022 - Calificări europene - Previzualizare și predicții în România și Liechtenstein