Al-Lajal, care a concurat pe teren mai bine de trei ore, a suferit o pierdere dureroasă în tenisul din Tunisia

Jucătorul numărul unu al Estoniei Mark Lagal (locul 203 la ATP) a fost forțat să recunoască că spaniolul Oriol Roca Batalla (locul 212 la ATP) a fost superior cu 6:3, 3:6, 7:6 (7) în runda de deschidere a meciului. turneul Challenger 75 a început. În Tunisia, după mai bine de trei ore de joc.

În primul set, care a durat 33 de minute, Roca Batalla a câștigat toate cele 11 puncte din primul serviciu și și-a rupt serviciul decisiv în al patrulea joc. Spaniolul a primit doar trei puncte la serviciu pentru perioada de timp.

În al doilea set, Lagal a reușit să-și rupă serviciul imediat după un joc lung de deschidere și, în ciuda faptului că a fost cu 0:40 în urmă în al nouălea joc, a salvat patru puncte de break și a răsturnat setul, care a durat mai bine de o oră în joc. Sfârşit. Valabil.

Setul decisiv a durat o oră și 35 de minute: Lagal a avut puncte de break în primul, al cincilea, al șaptelea și al unsprezecelea meciuri, dar spaniolul a reușit să salveze în toate cele șase cazuri și să ducă meciul într-o finală rapidă. Acolo, la 3:2, Lagal a scăpat de serviciu de două ori la rând, salvând încă două puncte de meci, dar al treilea punct a fost folosit de Roca Batalla, în vârstă de 31 de ani.

Întregul meci a durat trei ore și 11 minute, iar Lagal a câștigat 71 la sută din punctele ei de la primul serviciu, față de 77 pentru adversara ei. Fiecare dintre ei a folosit unul dintre cele opt puncte de break, a servit trei ași și a comis trei greșeli duble.