Modric domină recordul deținut de Puskas timp de aproape 60 de ani – Soccernet.ee

Luka Modric, în vârstă de 39 de ani, a devenit de-a lungul anilor una dintre legendele lui Real Madrid. Aseară a devenit cel mai bătrân jucător al clubului.

Modric a intrat în minutul 63 al meciului de aseară din La Liga împotriva lui Celta Vigo, făcându-l cel mai bătrân jucător din istoria lui Real Madrid la 39 de ani și 40 de zile. Procedând astfel, a depășit recordul deținut de marele maghiar Ferenc Puskas din anii ’60.

Mijlocașul croat și-a sărbătorit cu stil succesul: la doar trei minute de la intrare, i-a trimis o pasă măsurată lui Vinicius Junior, care a marcat șansa. Cooperarea dintre Modric și Vinicius a devenit decisivă și în contextul destinului meciului, deoarece golul marcat în minutul 66 a asigurat victoria lui Real Madrid cu scorul de 2:1. Golul de deschidere al meciului cu Real Madrid a fost marcat de Kylian Mbappe în minutul 20, iar mijlocașul Celta Vigo Williot Swedberg a avansat atacul în minutul 51 între loviturile deținătoarei Ligii Campionilor.

Real Madrid a adunat 24 de puncte din 10 meciuri și ocupă locul al doilea după Barcelona, ​​care a jucat mai puține meciuri cu puncte egale. Echipa catalană găzduiește Sevilla în această seară, la ora 22.00.

Modric, care s-a alăturat lui Real Madrid în 2012, a devenit de șase ori câștigător al Ligii Campionilor, de patru ori campion al Spaniei, de două ori câștigător al Cupei Spaniei, de cinci ori câștigător al Cupei UEFA și al Supercupei Spaniei și de patru ori campion mondial al cluburilor cu clubul. . În plus, croatul a primit o mulțime de premii personale în 2018: după medalia de argint la Cupa Mondială și titlul Ligii Campionilor, Modric a câștigat atât Balonul de Aur, cât și titlurile FIFA și UEFA World Player of the Year.