Citește în continuare: Hayne și Real Valladolid revendică o victorie impresionantă în final, atacantul Dortmund trece peste Metsa – Soccernet.ee

Căpitanul echipei naționale Estoniei, Karol Mets și St. Pauly a trebuit să recunoască că Borussia Dortmund avea un avans de 2:1 în Bundesliga. Între timp, portarul estonian Karl-Jakob Heine și Real Valladolid au înregistrat prima victorie în deplasare a sezonului în La Liga, învingând Alaves cu 3-2.

Valladolid a pierdut în fața lui Alaves deja în minutul șase, când Mario Martin a făcut o greșeală fatală cu o pasă în propria jumătate, iar Tony Martinez a tras un șut puternic de la distanță lungă în colțul cel mai aproape de Hina.

Alaves a avut mai multă posesie, dar Real Valladolid a luat conducerea cu 2-1 cu ajutorul a două lovituri de departajare. Mai întâi, Anwar Touham a primit o pasă în spatele liniei de apărare și a fost tăiat de portarul Antonio Civera, iar Mamadou Sylla a lovit puternic din lovitură de pedeapsă în bară, ajungând abia la Civera. Apoi, cu ajutorul VAR, a fost acordată o lovitură liberă moale de la 11 metri când mingea a lovit mâna lui John Gorrie în interiorul suprafeței de pedeapsă. Salim Amallah a introdus calm a doua lovitură de pedeapsă a meciului în mijlocul porții.

La un contraatac rapid în minutul 76, Sela a oferit un asist, iar Thami l-a adus pe Valladolid cu 3-1 în avantaj. Al șaptelea din cele nouă minute de meci s-a adăugat când Quique Garcia a redus din nou deficitul la minim cu un gol frumos – Garcia a primit o minge lungă cu pieptul și apoi a șutat-o ​​imediat dintr-o viraj de lângă linia suprafeței de pedeapsă. În rețeaua din spate.

Câteva minute mai târziu, Quique Garcia a primit două cartonașe galbene consecutive pentru discuție excesivă, ducând la cartonașul roșu al lui Alaves și lăsându-l pe Alaves în minoritate în ultimele momente.

READ  Halterofilia, un sport olimpic original, poate fi abandonată

În timpul meciului împotriva lui Hina, în cadru au fost trase patru focuri. Doi dintre ei s-au îndrăgostit ușor de eston, dar doi au ajuns în plasă lângă stâlp.

Real Valladolid, care a obținut a doua victorie în acest sezon în ligă și doar primele puncte în deplasare în turul a zecea, a urcat acum pe locul 18, egal la puncte cu Getafe și Leganés, care se află pe locurile 16 și 17.

stradă. Pauli a optat pentru o tactică defensivă împotriva lui Dortmund la Westfalenstadion și a funcționat bine. A fost timp să sărbătorim golul, dar golul a fost exclus din cauza unui miraculos ofsaid VAR. Au durat doar cinci minute, iar în minutul 43, Rami Bensbin a deschis scorul cu o lovitură perfectă de cap.

În repriza secundă, echipa gazdă și-a menținut avantajul și a avut mai multe ocazii de a-l crește. Dar lovitura a venit din os în minutul 78, când fundașul Eric Smith a tras o minge puternică de la o distanță de aproximativ 25 de metri în colțul transversal al porții lui Dortmund. stradă. Din păcate, Paul a fost fericit doar cinci minute, iar apoi Serho Guirassi s-a ridicat deasupra lui Metsa, care îl păzea, în fața porții pentru a-l pune din nou în față pe Dortmund.

Meciul s-a încheiat cu echipa gazdă câștigând 2:1. stradă. Pauli rămâne pe locul trei de jos, sau pe locul 16, în tabel înainte de meciurile din weekend, după ce a câștigat o dată și a remizat o dată în șapte meciuri.

rezultate:

Borussia Dortmund – St. Pavel 2:1 (1:0)
43. Ramy Bensbini 83. Serho Gerasi – 78. Eric Smith

READ  Echipa de hochei în sală masculină a Estoniei a primit o remiză pozitivă pentru finala Cupei Mondiale

Alaves – Real Valladolid 2:3 (1:1)
6. Tony Martinez, 90+7. Kiki Garcia – 17. Lovitură de pedeapsă. Mamadou Sylla, 72. Pen. Selim Amallah 76. Anwar Tohamy

îndepărtare:90+9. Kiki Garcia (Alaves)

Streaming live bazat pe text:

Aranjarea mesei:

Înainte de meciuri:

stradă. Pauly ocupă în prezent locul 15, cu 4 puncte în competiția cu 18 cluburi, după șase meciuri din ligă. Dortmund, care a ajuns anul trecut în finala Ligii Campionilor, a început destul de prost sezonul Bundesliga, cel puțin după standardele lor. Dortmund, care a terminat pe locul al cincilea sezonul trecut, nu a fost în afara primilor trei din Liga Germană în ultimele cinci (adică până în sezonul 18/19).

Dar actualul sezon intern a început dificil pentru Dortmund. Deși se află pe primul loc în Liga Campionilor cu două victorii și un golaveraj de 10:1, în Bundesliga se află abia pe al șaptelea rând al tabelului cu 10 puncte după primele șase meciuri. A fost posibil să câștigăm împotriva Eintracht Frankfurt, Heidenheim și Bochum, dar a existat și un egal 0:0 cu Werder Bremen și două înfrângeri – cu un scor mare de 1:5 în deplasare de Stuttgart și în ultima rundă tot 1:2 în deplasare. de la Union Berlin.

Ultima dată St. Pauli și Dortmund în 2022 când se întâlnesc în optimile de finală ale Cupei Germaniei. La acea vreme, St. Pauli a reușit să câștige împotriva lui Dortmund cu scorul de 2:1 acasă. Merită remarcat faptul că tipi precum Jude Bellingham și Erling Haaland au intrat pe teren pentru Dortmund.

Ultima confruntare dintre cele două echipe din Liga Germană a fost în sezonul 2010/11, iar Dortmund a ieșit învingător de ambele ori.

READ  Australia produce „Oarsome Foursome” de două ori | Sport

Adversarul lui Valladolid de astăzi este Deportivo Alaves, care se află pe linia a 13-a a tabelului. La fel ca și Valladolid, și Alaves este o echipă din a doua jumătate a tabelului. În primele 9 meciuri, clubul a reușit să adune 10 puncte, în timp ce patru din ultimele cinci meciuri s-au încheiat cu înfrângere. Real Valladolid este la 5 puncte de Alaves, și ocupă locul 19 în clasament.

Istoria dintre cele două echipe datează din 1998, dar dacă te concentrezi pe istoria recentă, ultima întâlnire dintre cele două echipe a fost în ianuarie 2023 când s-au întâlnit în optimile de finală ale Cupei Spaniei. Alaves a iesit invingator cu 1-0. Ultima întâlnire din Liga Spaniolă a fost în sezonul 2020/21, când Alaves a învins Real Valladolid în ambele meciuri.