Carlson și Bank au câștigat medalia de bronz la luptele croate

Richard Karlsson și Erik Banke au câștigat medalii la Cupa UWW Valamar din Croația.

Carlson, care luptă la -97 kg, l-a învins pe luptătoarea georgiană Lasha Tveldyan în sferturi. Dacă succesul lui Carlson este 2:1 pe tabela de marcaj, georgianul a decis să renunțe la continuarea luptei din cauza accidentării.

În semifinale, Carlson a pierdut cu 1:1 față de medaliatul cu bronz la Campionatul European din 2022, Vladlen Kozlyuk, din Ucraina. În meciul pentru medalia de bronz, Carlson a învins un alt ucrainean, Yevgeny Savit, cu scorul de 4:3.

Robin Ouspensky a mai luptat în aceeași clasă de greutate în meciul de bronz. În turul preliminar, Ouspensky l-a învins pe Dane Jonas Johansen cu o alunecare de teren cu 10:0. În sferturile de finală, Uspensky l-a învins pe Ilya Klassner, reprezentând Germania, cu un scor de 5: 2 puncte. În semifinale, Uspensky a pierdut cu danezul Matthias Backe cu 1:3, iar în meciul de bronz a pierdut 1:5 cu ucraineanul Sergey Omelin.

La categoria grea -130 kg, Eric Bank a câștigat prin înfrângere împotriva croatului Marko Milanović și a georgianului Giorgi Tsoborasvili, dar apoi a pierdut cu 0:9 cu lituanianul Mantas Knystautas și cu 1:9 cu ucraineanul Vladislav Kovalenko.

În divizia de -72 kg, Christo Merlin a pierdut în fața lituanianului Vilius Savickas cu 1:5 în turul preliminar. Ekke Kõu Leitham, care luptă la categoria -77 kg, a rămas și ea fără victorie, când a pierdut cu 0:9 în fața luptătorului croat Antonio Kaminacevic în turul preliminar și 3:8 cu norvegianul Benjamin Hansen în runda de consolare.