Derby-ul de la Madrid a fost oprit din cauza huiduielilor fanilor, iar când Atletico s-a întors și-a găsit salvatorul pe bancă – Soccernet.ee

Primul derby de la Madrid din sezonul Ligii Spaniole s-a transformat într-un joc de pisica și șoarecele până când Real Madrid a preluat conducerea la jumătatea reprizei a doua, în deplasare la Atletico Madrid. Din păcate, nu s-a putut continua meciul pentru că au început să fie aruncate resturi din tribune pe teren, iar arbitrul a condus ambele echipe la vestiar. Totuși, au revenit după pauză, iar mulțimea răbdătoare și-a reușit golul în minutele suplimentare, Angel Correa a egalat în minutele suplimentare.

În primele zece minute, bucurându-se de sprijinul obișnuit al suporterilor gazdelor, a fost clar că Atletico a fost echipa mai periculoasă și mai ascuțită. Prima ocazie periculoasă a oaspeților a venit după mai bine de un sfert de oră de joc, dar Jan Oblak a reușit să blocheze șutul de la distanță al lui Federico Valverde. Zece minute mai târziu, Valverde a încercat să tragă o lovitură liberă lungă la poarta lui Oblak, dar acesta a împins mingea din corner.

Jude Bellingham și-a încercat din nou norocul de la distanță într-o repriză deschisă strâns disputată, dar mai închisă, dar atacurile niciunei echipe nu au fost mai periculoase. Am ajuns până la finalul primei reprize și aproape toți indicatorii statistici au fost aproape egali, iar scorul 0:0 a fost și un rezultat corect în ceea ce privește imaginea meciului.

În repriza secundă, Diego Simeone l-a adus pe Koke de pe bancă și din nou gazdele au început cu mai mult elan, dar apărarea Realului a ținut ferm. La prima ocazie, s-a înțepat, iar după o lovitură de colț inteligent, Rodrigo a tras mingea peste centimetri peste bară. Descoperirea a venit în sfârșit în minutul 64, când Luka Modric i-a pasat mingea lui Vinicius Junior la marginea unei lovituri libere, Eder Militao a centrat, iar lovitura de deasupra a fundașului a zburat pe lângă Marcos Llorente și a schimbat ușor direcția, dincolo de Oblak. 1:0 Real Madrid.

READ  Câștigătorul de serie Lyon ajunge pentru a 13-a oară în semifinale în Liga Campionilor, starul iernii lui Chelsea înscrie primul său gol - Soccernet.ee

După gol, lucrurile s-au înrăutățit o vreme, suporterii gazdelor au început să-i arunce lucruri pe portarul Realului Thibaut Courtois din tribuna de la capăt, iar arbitrul Mateo Busquets Ferrer i-a îndrumat pe bărbații Realului la vestiar. Însă antrenorul Atletico Simeone și o serie de jucători au mers să liniștească suporterii. Fanii au fost avertizați în mod repetat și prin difuzoare că, dacă acest comportament va continua, meciul va fi suspendat deocamdată și va fi reluat a doua zi.

Inițial s-a cerut o pauză de zece minute pentru a se răcori, care a durat ceva mai mult, dar în final ambele echipe au revenit pe teren și meciul a putut continua. Real Madrid și-a continuat atacul puternic, iar în minutul 72, Oblak a blocat un șut puternic al lui Vinicius. Zece minute mai târziu, Courtois a trebuit să-și folosească toate abilitățile de joc pentru a bloca șutul lui Samuel Leno. Totuși, se părea că Atletico nu a avut armele să răspundă, întrucât în ​​minutele suplimentare, Antoine Griezmann a reușit să învârtească lovitura liberă peste poartă și să-l oblige pe Angel Correa să-l salveze pe Courtois de pe linia de final.

Dar a cincea prelungiri a fost totuși norocoasă pentru Atletico. Correa s-a îndepărtat de fundași, l-a învins și pe Courtois și a băgat mingea în plasă după ce s-a împiedicat. 1:1! Steagul arbitrului asistent a fost ridicat la prima mișcare pentru a indica ofsaid, dar reluările video au arătat că Correa și-a cronometrat perfect alergarea împotriva lui Antonio Rudiger și că golul era perfect legal.

READ  Leziunea lui Jordan Henderson: Mijlocașul Angliei care va juca împotriva României spune Gareth Southgate

În timpul rămas, Busquets Ferrer a mai făcut o vizită pe ecranul video când Marcos Llorente i-a tăiat atât de tare picioarele lui Fran Garcia, încât arbitrul a schimbat cartonașul galben inițial acordat mijlocașului Atletico în roșu. Totuși, asta nu a mai afectat soarta meciului, iar fluierul final a declarat un egal 1:1, ceea ce înseamnă că niciunul nu a putut valorifica pasul greșit al Barcelonei de sâmbătă seara, adică prima lor înfrângere în ligă a sezonului.

Deși Real Madrid a cedat conducerea în ultimele minute, își menține în continuare recordul de neînvins în Liga Spaniolă de mai bine de un an. Ultima dată când au pierdut un meci din ligă a fost împotriva lui Atletico, iar asta s-a întâmplat anul trecut pe 24 septembrie. Seria neînvinsă este acum de 40 de meciuri și doar Barcelona din istoria La Liga a reușit mai mult, mergând de la puncte la puncte într-o serie de 43 de victorii consecutive în 2018.

În celelalte meciuri de duminică, Athletic Bilbao a preluat conducerea cu Sevilla în prima repriză, spre deliciul suporterilor gazdelor, mijlocașul de 20 de ani Mikel Jurejízar a marcat primul său gol pentru club. În repriza secundă, ambii Athletic au avut ocazia să-și consolideze succesul, iar Sevilla a avut ocazia să egaleze.

Totul s-a prăbușit pentru echipa gazdă în ultimele 10 minute – în primul rând, portarul Julen Aguirzabala a făcut o greșeală uriașă, decupându-l pe înlocuitorul Sevilla Mateo Mejía de pe linia suprafeței de pedeapsă după o atingere slabă. Agirrezabala, căruia i s-a arătat un cartonaș roșu, a fost înlocuit de Alex Padilla, căruia i s-a creditat un gol excepțional de ascuțit în minutul al treilea suplimentar – fundașul central Unai Nunez a direcționat o centrare de la margine pe bară, mingea ricoșând pe Padilla. A intrat în poartă, făcând scorul final 1:1.

READ  Urmărește mai jos: Învingătorul Kalev se răzbune pe Bade în meciurile anterioare - Soccernet.ee

Celta Vigo și Girona și-au încheiat meciurile cu același scor. Oaspeții au luat conducerea înainte de sfârșitul primei reprize, când Yangel Herrera a trimis cu capul o centrare a lui Daley Blind pe lângă bară. Într-o manieră potrivită, cu zece minute înainte de finalul meciului, legenda Celta Iago Aspas, care tocmai jucase al 500-lea meci în tricoul clubului, precum și întreaga serie, a răspuns și a primit cadou înainte de lovitura tricoul de meci corespunzător. -off fluier.

Real Betis a avut șansa de a trece la conducere la sfârșitul primei reprize împotriva lui Espanyol acasă, dar portarul oaspeților Juan Garcia a reușit să salveze lovitura de pedeapsă a lui Abdel Azazul. Betis a marcat în cele din urmă și a câștigat cu 1-0, golgheterul Giovani Lo Celso a salvat jocul în minutul 85. Argentinianul, care a avut ultimele cinci goluri ale clubului, a încheiat o combinație frumoasă cu un șut precis în colțul de jos. iar de data aceasta Garcia era şi el neajutorat.