Liderul general al campionatului MotoGP și-a câștigat a treia victorie a sezonului | Motorsport

Liderul general al seriei, spaniolul Jorge Martin (Prima Pramac Racing), a câștigat etapa a cincisprezecea a sezonului MotoGP din Indonezia.

După ce s-a retras din turul de deschidere al sprintului de sâmbătă, Martin a înregistrat o performanță impecabilă în cursa principală de duminică, când a ocupat pole position de la început până la sfârșit și a câștigat a treia etapă a sezonului.

Pe locul doi s-a clasat Pedro Acosta (Red Bull GASGAS; +1.404) cu cicul galben, iar campionul mondial Francesco Bagnaia (Ducati Lenovo; +5.595) a trecut linia de sosire pe locul trei. Italienii Franco Morbidelli (Prema Pramac; +6.507) și Marco Pizzicchi (Pertamina Enduro VR46; +6.772) au intrat și ei în primele cinci.

Enea Bastianini (Ducati Lenovo), care a terminat al treilea la general, a ieșit de pe pistă cu șapte ture înainte de finalul cursei. Pe lângă Bastiani, de șase ori campion mondial Marc Marquez (Gresini Racing) a avut și ghinion, deoarece mașina lui a luat foc din cauza unor probleme tehnice.

Martin, care își caută primul titlu de Campionat Mondial, a adunat 366 de puncte în 15 etape. Bagnaia pierde în fața lui cu 21 de puncte. Bastianini este pe locul trei (291 de puncte), Marquez pe locul patru (288 de puncte) iar Acosta este pe locul cinci (181 de puncte). Au mai rămas cinci etape până la finalul sezonului.

READ  Presupusa victimă nu are umflătură identificabilă și nici certificat medical