Video | Levadia l-a învins ferm pe Kalev și și-a asigurat un loc în fruntea clasamentului Premier League

Levadia a luat conducerea în secunda a 13-a când Richie Musaba a marcat o șansă dintr-o pasă a lui Aleksandar Zakarliuka. Acesta este al optulea gol al mijlocașului olandez în acest sezon. În minutul 12, Burama Fumba a avut ocazia să dubleze avantajul gazdelor, dar Oscari Forsman a blocat lovitura de cap dintr-o lovitură de colț. În minutul 23, Levadia a luat conducerea cu 2-0 când Caspar Lohr a reușit cu capul o pasă scurtă a lui Ioan Jakovlev în propria plasă. Cinci minute mai târziu, șansele bune ale lui Livadia au continuat când Frank Levac a șutat o minge din dreapta suprafeței de pedeapsă, dar șutul a ratat cadrul.

În minutul 34, gazdele au luat un avans de trei goluri când Michael Schjoning Larsen a tras un șut mic din stânga suprafeței de pedeapsă lângă stâlpul din față, iar mingea a lovit mâna lui Forsman și apoi în poartă. Două minute mai târziu, Zakarliuka a tras o minge din centrul suprafeței de pedeapsă, dar încercarea lui a intrat în plasă. La finalul primei reprize, Zakarliuka a mai avut o ocazie bună, dar nu a reușit să lovească pasa lui Yakovlev în poartă.

Prima situație bună a lui Kalev a venit la începutul reprizei secunde, când Ats Borghi a tras un șut în suprafața de pedeapsă Livadia în minutul 53, dar Karl-Andre Wallner a blocat șutul experimentat al lui Kalev. În minutul 73, Levadia a fost aproape de a înscrie al patrulea gol în meci, dar Forsman a făcut o salvare bună din șutul mic al lui Alexander Lopez Gomez.

În minutul 81, situația s-a tensionat sub poarta Levadia, când pasa din spate a lui Ken Kalasti către Wallner aproape că a intrat în poarta Levadiei, dar portarul echipei a ajuns la minge înainte de linia de final și atacantul Kalev a trecut-o departe de poartă. În minutul 88, Forsman a făcut două salvari, mai întâi reținând un șut pe lângă al lui Mikel Insalo și apoi un șut de la mică distanță al lui Mark Oliver Rosenbo. Dar două minute mai târziu, Rosenop a fost la țintă când a marcat pentru prima dată, cu o continuare salvată de Lowry.

READ  Wichita, Kansas HS deplânge moartea unui fotograf în urma accidentării unui meci de fotbal

Livadia a obținut a treia victorie consecutivă și a douăzeci și treia în acest sezon cu scorul de 4-0, iar Calif a trebuit să accepte a doua înfrângere la rând și a șaisprezecea în acest sezon. Levadia continuă să conducă clasamentul cu 73 de puncte, în timp ce Calif ocupă locul al șaptelea cu 28 de puncte.