Servetti a părăsit echipa gazdă Mistra fără puncte duble | Handbal

În meciul de handbal desfășurat în Clădirea Sporturilor Rasek, care a fost luat în considerare atât în ​​calculele Ligii Estoniei, cât și ale Ligii Baltice, Pulva Servet a învins echipa gazdă Mistra cu 36:30 (20:14) și a obținut două puncte.

Servetti, care a început puternic, a luat conducerea cu 3-0 în minutul patru, când Jurgen Robba și Matthias Ribani au marcat primele goluri. Primul gol al Mistrei a fost marcat de Endrik Janis. Jocul gazdelor a început treptat să capete avânt și să pună presiune pe Servet – Aaron Lebek, Arnaud Var și Andres Selmenich au marcat, reducând avantajul lui Mistra la 6:8 în minutul 10. Avantajul lui Servetti a început să se înmulțească din cauza mai multor atacuri eșuate, iar până în minutul 15 al meciului scorul era 10:10.

A urmat un concurs strâns, cu Servetti constant cu un gol în avantaj. În minutul 20 al meciului, Alfred l-a pus pe Timo Servet în avantaj cu scorul de 14:12. Avantajul de două goluri a continuat până în minutul 26, când Hendrik Varol a mărit diferența la trei goluri, făcând scorul 17:14. Mistra nu a mai marcat în prima repriză, în timp ce Servetti a mai marcat trei goluri, marcate de Roba și Varol. Astfel, Servetti a câștigat prima repriză cu scorul de 20:14.

În repriza secundă, echipa gazdă a reușit să reducă semnificativ diferența. Roba și Kermo Saxeng au răspuns cu două goluri, dar Mistra nu a cedat, iar până în minutul 40 scorul era 23:26, după cum a văzut Mistra. Când părea că Mistra se va apropia, Servetti a făcut cu ochiul și a mărit diferența la cinci goluri în minutul 47. În minutul 53, Anton Baroski a primit cartonaș roșu, ținându-l pe Mistra în minoritate. Până atunci, scorul era 33:27 pentru Servette. Succesul lui Servet a continuat cu șase goluri până la finalul meciului, scorul final fiind de 36:30.

READ  Sports Digest: Roger Federer se retrage din Miami Open

Jurgen Robba cu 11 goluri, Alfred Timo cu opt goluri și Kermo Sachsing cu șapte goluri au fost cei mai productivi pentru Servette. Cel mai bun al lui Mistra a fost Serhiy Orlovsky cu zece goluri.

„Lucrurile au venit când ne grăbeam și am luat niște lovituri în grabă și niște decizii proaste în atac, care ne-au revenit imediat ca atacuri rapide, am jucat deștept, ei a jucat în pozițiile lor și a făcut suturi bune, a comentat Timo despre mersul meciului.

Arnaud Var, care a marcat cinci goluri, a spus: „Începutul s-a bazat pe această apărare pasivă Ne-am simțit amețiți, apoi am încercat să ne schimbăm puțin strategia și am rezistat mai mult, dar linia a rămas clară tot timpul – aici. a rămas.” Lamistra. Din nou, avem o echipă nouă în acest sezon și încă nu ne-am putut antrena bine în apărare.

Turneul continuă la începutul lunii octombrie, unde se vor înfrunta Mistra, HC Kehra/Horizon Pulp&Paper, Serviti și HC Viimsi/Alexela.