Echipa de fotbal U-16 a început turneul amical acasă la egalitate fotbal

Echipa națională de fotbal sub 16 ani a Estoniei a început luni turneul amical de la Tallinn cu o egalitate 1:1 cu omologii lor din Irlanda de Nord.

Deși Irlanda de Nord a jucat cu un jucător din minutul 30 din cauza cartonașului roșu, echipa Estoniei nu a putut întoarce problema în favoarea sa și a intrat în prima repriză la egalitate fără goluri, potrivit site-ului jalgpall.ee.

Erau zece minute de începutul reprizei secunde, când tinerii estonieni au luat problema în propriile mâini. Situația care s-a încheiat cu un gol a fost începută de fundașul Ronald Samuel în apropierea mijlocului terenului, care i-a pasat mingea lui Gustav Camarin Wagner, care opera la mijloc, cu o pasă inteligentă. Mijlocașul a trimis la rândul său o pasă bună prin linia defensivă lui Vessey, care cu pricepere a luat mingea de la adversar cu prima atingere și a plasat-o puternic în corner.

Din când în când, Irlanda de Nord a crescut și ea intensitatea, lovind bara transversală într-un atac din minutul 71 și cinci minute mai târziu aducând egalarea pe tabela de marcaj. Golul adversarului s-a născut dintr-o situație dificilă: mai mulți jucători de la ambele echipe au ajuns în suprafața de pedeapsă a Estoniei, iar pe fondul unei mari confuzii, înlocuitorul Luke Howe a reușit să tragă mingea până a trecut de linia porții. Portarul estonian a adus apoi mingea înapoi în joc, iar Jack May a trimis-o din nou în plasă pentru a se asigura, dar șutul a mers totuși către Howe.

Antrenorul principal al sub 16 ani, Marko Barnbow, a lăudat adversarii după meci și a spus că nord-irlandezii au avut mai multă energie în repriza secundă, iar cu ajutorul lor au reușit să-i pună pe estonieni sub presiune chiar și atunci când erau minoritari. „De asemenea, Irlanda de Nord s-a apărat bine, au rămas împreună și au putut să ne perturbe mișcările. Noi înșine ne-a lipsit ascuțirea uneori, împotriva Saxiei, uneori, aceasta este prima emoție – când ne uităm la joc vezi „Analizați, suntem mai deștepți”, a spus antrenorul principal.

READ  Liga Română de Fotbal | sport national

Cel de-al doilea meci din turneu îl așteaptă vineri, 27 septembrie, de la unu după-amiaza, la tineret Estoniei, unde va întâlni Finlanda. Irlanda de Nord și Finlanda se vor întâlni miercuri, 25 septembrie. Meciurile desfășurate pe Stadionul TNTK sunt gratuite pentru spectatori, iar cele două meciuri ale naționalei Estoniei U-16 pot fi urmărite pe site-ul Asociației de Fotbal.