Echipa puternică a lui Real Madrid a avut nevoie de timp pentru a se încălzi din nou – Soccernet.ee

După un început frustrant, Real Madrid a revenit în sfârșit pe drumul cel bun și l-a învins pe Espanyol cu ​​două goluri marcate în repriza secundă. Mănușa de forehand a eroului spaniol Thibaut Courtois a făcut istorie negativă.

Meciul lui Real Madrid împotriva lui Espanyol a început promițător, gazdele având mai multe ocazii și s-a crezut că este doar o chestiune de timp până când golul să fie în sfârșit deblocat. Frustrarea a crescut: Real Madrid a avut 14 șuturi în prima repriză, șase dintre ele la poartă, dar scorul a rămas zero la pauză.

Începutul reprizei secunde a fost mai mult un test pentru Real Madrid. Espanyol a respins atacul unui alt adversar și s-a ridicat la un atac rapid cu ajutorul unei mingi lungi conduse de Joffrey Carreras. Interulul Espanyol s-a mutat într-un unghi ascuțit și și-a încercat norocul – mingea a sărit între picioarele lui Thibaut Courtois și în plasă! Când prima lovitură a ratat ținta, șutul a fost acordat belgianului, care a devenit primul jucător de mănușă al clubului care a marcat un autogol în secolul XXI.

Real Madrid a răspuns doar patru minute mai târziu, când șutul lui Jude Bellingham a fost respins, iar Dani Carvajal a marcat de la mică distanță. Rodrigo, Vinicius Junior și Kylian Mbappe au marcat și ei (lovitură de pedeapsă) în ultimul sfert de oră.

Real Madrid a marcat 13 goluri în sezonul de ligă până acum. 12 dintre ei s-au născut în timpul celui de-al doilea trei sferturi de oră. Cele cinci goluri marcate în meciurile UEFA (Liga Campionilor și Supercupa) au venit și ele după revenirea din pauză.

READ  Un incident ciudat la Cupa Mondială de hochei pe gheață a stârnit indignare în Rusia și l-a forțat pe președintele ligii internaționale să-și recunoască greșeala

Osasuna, care a învins Las Palmas cu 2:1, a înscris și ea punctele câștigătoare, iar Ante Budimir a marcat primul gol spre onoarea și mândria echipei. Valencia a câștigat Girona cu 2-0 cu două goluri în minutele 56 și 58.

rezultate:

Osasuna – Las Palmas 2:1 (1:1)
39. Pixul. Ante Budimir 60. Aimar Oroz – 41. Alberto Molero

Valencia – Girona 2:0 (0:0)
56. Luis Rioja, 58. Danny Gomez

Real Madrid – Espanyol 4:1 (0:0)
58. Dani Carvajal, 75. Rodrigo, 78. Vinicius Junior, 90. Lovitură de pedeapsă. Kylian Mbappe – 54. vs Thibaut Courtois