Guardiola și-a exprimat satisfacția față de performanța lui City, dar nu a putut comenta accidentarea lui De Bruyne

Campionii Ligii Campionilor din 2023, Manchester City a început noul sezon al Royal Series cu un egal 0-0 împotriva Inter Milano. Antrenorul orașului, Pep Guardiola, și-a exprimat satisfacția față de performanța echipei sale.

„Am jucat foarte bine și îmi iubesc echipa”, a spus Guardiola pentru TNT Sports, „Suntem o echipă grozavă, iar ei sunt experți în acest domeniu foarte periculos.” Fluier final.

El a adăugat: „Inter a avut o șansă periculoasă sau o șansă și jumătate. Nu te poți aștepta la multe șanse de la noi când adversarul apără cu 11 jucători. Cu toate acestea, sunt foarte mândru de performanța noastră”.

La finalul meciului, City s-a apropiat de golul victoriei de mai multe ori, dar evenimentele lui Ilkay Gundogan nu s-au încheiat în plasă. Antrenorul City a spus: „Acesta este doar începutul sezonului și primul meci din Liga Campionilor. Totul se va îmbunătăți în timp. Pentru că sunt atâtea meciuri în sezon, toată lumea va primi minute la un moment dat”.

La finalul primei reprize, maestrul belgian Kevin De Bruyne a explicat că nu va putea juca al doilea trei sferturi de oră din motive de sănătate, așa că a fost înlocuit la pauză. Pentru City, accidentarea căpitanului va fi o lovitură dureroasă, deoarece duminică au un meci mare împotriva lui Arsenal în liga internă. Guardiola nu a putut să comenteze mijlocașul pentru că nu a fost în contact cu medicii.

Mijlocașul Inter Hakan Calhanoglu De asemenea, a fost mulțumit de lotul pentru echipa sa. Vorbind pentru TNT Sports, Al-Turki a confirmat: „Am făcut un meci bun împotriva unui concurent puternic. Am încercat totul și am creat ocazii bune.