Debutul dificil al lui Ingebrigtsen la semimaraton i-a adus recordul norvegian | Atletism

Starul norvegian de alergare Jakob Ingebrigtsen a alergat duminică primul semimaraton al carierei, stabilind recordul țării de 10 km pe șosea.

Ingebrigtsen, în vârstă de 23 de ani, a participat doar la etapa finală a Diamond League, care a avut loc vineri la Bruxelles, ceea ce înseamnă că a pornit la Copenhaga pe o distanță de 21 de kilometri abia o zi și jumătate mai târziu. Totodată, vedeta norvegiană a spus că nici la antrenament nu a alergat pe o distanță atât de mare, menționând că distanțele sale mari au ajuns la maximum 20 de kilometri.

Candidații au depășit duminică marcajul de 5 km cu un timp de 13:53. La scurt timp după aceea, șase bărbați au rămas în față, inclusiv, pe lângă Ingebrigtsen, deținătorul recordului mondial Jakob Kiplimo și campionul mondial la semimaraton Sabastian Sawe.

Ingebrigtsen a atins marcajul de 10 km într-o nouă cursă rutieră norvegiană cu un timp record de 27,27 secunde, dar era clar că se lupta și a trebuit să se oprească la scurt timp după aceea pentru a-și scădea ritmul cardiac. Norvegianul s-a oprit mai târziu în cursă, și-a sprijinit mâinile pe genunchi și a trecut în cele din urmă linia de sosire în 1:03.13, dându-i locul 34.

Într-o cursă palpitantă, Sawe, Kiplimo și Isaia Lasoi au reușit să treacă pe cei 20 de km în trei, dar Sawe a găsit viteză suplimentară crucială la final și a câștigat într-un timp de 58.05. Kiplimo a pierdut patru secunde cu Lasoi cu cinci secunde. La semimaratonul feminin, victoria a revenit lui Margrethe Kipkembo, care a alergat cu 1:05.11, iar Norvegia și-a asigurat duminică un alt record național, când Caroline Bjerkele Grovdal a terminat pe locul șapte în 1:06.55.

READ  Japonia a câștigat două medalii de aur în ultima zi a World Masters

„Dacă oamenii nu m-ar fi susținut, probabil că nu aș fi putut ajunge la linia de sosire”, a spus Ingebrigtsen pentru NRK după cursă. „Am alergat cât am putut de repede până când corpul meu a cedat. Probabil că nu a fost cel mai inteligent mod de a aborda semimaratonul. Mă bucur că am doborât recordul, dar evident că a fost prea rapid de la început”.