Poza live de azi: Trans, care a supraviețuit porumbelului, o găzduiește pe Flora în turneul de medalii (+ Cori-Levadia, startul de la 17.30!) – Soccernet.ee

Etapa 28 a Premier League reunește la Narva echipele locale Trans și FC Flora. Soccernet TV va transmite meciul în direct. Totodată, FC Kuressaare și FCI Livadia se vor întâlni la Saaremaa.

Trans se află pe locul șase în clasamentul ligii, dar ultimul lor meci nu s-a încheiat încă, pentru că împotriva lui FCI Livadia, echipa abia a putut începe repriza secundă când arbitrul a oprit meciul din cauza terenului inundat de ploaia torenţială. Vor încerca să se reia la începutul lunii octombrie, astfel că ultimul meci complet al lui Trans din ligă înainte de pauza naționalei va fi o înfrângere cu 0:1 în fața lui Tartu Tamika.

Flora a învins-o pe Kuressaare cu 4:3 în weekend și a obținut a cincea victorie la rând. El ocupă locul trei în clasament, la un punct în spatele Nõmme Kalju, pe locul doi, și tot în fața vânătorului Paide Linnameeskonna. Flora a câștigat toate cele trei meciuri de ligă pentru Trans până acum în acest sezon.

Totodată, mingea se va juca și la Kuressaare, unde echipa gazdă va găzdui FCI Livadia. Livadia, care s-a limitat la o jumătate de meci împotriva lui Trans, se mișcă constant pe calea campionatului, în timp ce Kuressaare se află într-un cerc strâns, concurând pentru locurile de la al cincilea la al nouălea. Acest meci este transmis în direct de jalgpall.ee.