Messi, întors de la accidentare, a marcat două goluri în meciul victoriei fotbal

Starul fotbalului Lionel Messi, care s-a accidentat în finala Copa America de la jumătatea lunii iulie, și-a încheiat absența accidentată ajutându-l pe clubul său natal, Miami Inter, să câștige cu 3-1 în Major League Soccer League.

Jucătorul argentinian, care s-a accidentat la gleznă în finala Copa America, a revenit la acțiune în Liga Americană duminică seară, dar Miami s-a trezit în urmă în minutul al doilea acasă, când danezul Mikael Ori a pus în avantaj Philadelphia Union.

În meciul retur, Messi a primit un picior alb în minutul 26 când a trecut peste un fundaș al Philadelphiei și a introdus mingea cu piciorul drept în plasa oaspeților. Patru minute mai târziu, Jordi Alba a trimis o minge scăzută în suprafața de pedeapsă din partea stângă, Luis Suarez a trimis-o cu o skill de cruce și Messi a marcat al doilea gol al său. Însuși Suarez a marcat și la finalul primei reprize, dar după consultarea VAR-ului, a fost totuși hotărât să fie în ofsaid, iar Miami a intrat în vestiar cu un avantaj de 2-1.

Au fost mult mai puține șanse în repriza secundă, dar Miami a reușit totuși să pună un semn de exclamare asupra victoriei când Suarez a marcat un gol în al optulea prelungire, iar Miami a obținut a 19-a victorie în acest sezon.

Miami Inter are 62 de puncte adunate în 28 de runde, care ocupă primul loc în MLS. În Secțiunea de Est, cel mai apropiat concurent este FC Cincinnati, care se află la zece puncte de ei, în timp ce în Secțiunea de Vest, Los Angeles Galaxy ocupă primul loc cu 55 de puncte din 29 de meciuri.

READ  Stephen Davis: Căpitanul Irlandei de Nord va rata meciul Ligii Națiunilor împotriva României | știri despre fotbal

Sezonul MLS continuă până pe 19 octombrie, după care începe Își drese glasul Campionat. Meciul final va avea loc pe 7 decembrie.