Marco Ringgenberg a câștigat etapa Kehala a Raliului Crosskart

În cursele de raliu, s-au desfășurat două teste suplimentare de patru ori fiecare, prima constând în drumuri forestiere de la Complexul Kehala Motorsports, iar a doua constând în principal din secțiuni de pistă dublă. Timpul câștigător al lui Ringgenberg a fost 19.06.518, Lukas Urav a fost al doilea cu un timp de 19.17.427 și Frederik Martin a fost al treilea cu un timp de 19.18.582. Toți cei trei clasați de top au condus Speedcar Wonders.

„Din moment ce a plouat în timpul nopții, pornirea mi-a oferit un avantaj la prima trecere, deoarece erau bălți, dar fără noroi pe pistă”, a spus Ringgenberg. „Mai târziu, desigur, acest avantaj nu a mai existat.”

Ringenberg a câștigat cinci din cele opt runde. „Conducerea a mers bine în general, cu excepția primei treceri la al doilea test, unde am uitat un fapt de bază: ștergătorul de parbriz trebuie să fie cuplat înainte de a trece de o băltoacă Vizibilitatea a dispărut și am lovit un perete de beton, impactul împingând unul roțile din spate ale mașinii în lateral, desigur, am reușit.”

La clasa J16 Youth Car, Trivon Ava (Renault Twingo) a câștigat, Lukas Livat s-a clasat pe locul al doilea și Henry Tegova (ambele Ford Fiesta) s-a clasat pe locul trei. În clasa SSV, primii trei au fost Thomas Veske (Can-Am Maverick), Tarmo Rühka și Indrek Naar (ambii Can-Am Maverick X3).

Etapa finală a Campionatului Estonian Crosskart Rally Sprint va avea loc pe 31 august la Orikula, Saaremaa.

READ  România primește 1,4 miliarde de euro pentru tranziția la energie curată din Fondul de Modernizare al Uniunii Europene