Weekendul de campionat aduce pe teren patru echipe feminine, inclusiv vecine de masă

JK Tapasalo – FC Ararat Tallinn

Sâmbătă vor urca pe teren GK Tapasalo, a doua echipă feminină din clasamentul ligii, și Tallinna FC Ararat, pe locul șase. Echipele feminine mai au un singur meci de arătat, când au remizat 3:3 în mai. Între timp, Tapasalo a revenit dintr-un deficit de trei goluri.

Tapasalo a câștigat trei meciuri consecutive din liga majoră, cel mai recent o victorie cu 2-0 în fața Viemsi GK. Pe de altă parte, Ararat nu a acumulat puncte bonus în ultimele două meciuri – în penultimul meci împotriva liderilor Flora, au fost învinși doar de un gol în primul minut al meciului.

În clasamentul ligii, Tapasalo a adunat 26 de puncte din 14 meciuri jucate – primul loc este la 14 puncte de echipa feminină, iar cel mai apropiat urmăritor este la patru puncte. Ararat, care a jucat cu un meci mai puțin, se află pe locul șase cu 12 puncte, iar formația feminină are șapte puncte pentru a urca pe locul cinci, în timp ce are același număr de puncte cu Vimsi, care se află pe locul șapte.

Dacă Tapasalo își va continua avântul și își va asigura un loc în linia medaliilor de argint sau dacă echipa feminină Ararat va reveni în victorie, va fi dezvăluit sâmbătă, începând cu ora 12:00, pe Stadionul Tapasalo.

Põlva FC Lotos – Viimsi JK

A opta echipă feminină din clasament, Põlva FC Lootos, își va găzdui duminică vecinii de masă Viimsi JK. Vimsi a obținut cinci victorii din șase meciuri, un meci s-a încheiat la egalitate. În meciul de Master League desfășurat în luna mai a acestui an, Viimșii și-au arătat superioritatea cu scorul de 2-0 cu ajutorul loviturilor din repriza secundă.

READ  rar! Fundaș central 90+7. Golul din minut cu minut a salvat alergarea neînvinsă a lui Leverkusen - Soccernet.ee

Echipa feminină gazdă nu a obținut puncte suplimentare în ultimele două runde, ultima dată când a obținut un egal împotriva Tallinn Ararat. De asemenea, Vimsi a trebuit să recunoască superioritatea adversarului său în ultima rundă, când a pierdut cu Tapasalo cu 0:2.

Lotos ocupă locul opt în clasamentul ligii după 12 meciuri cu două puncte. Vimsi, care mai are un meci rămas, este pe locul șapte cu 12 puncte. Viimsi are același număr de puncte ca și Ararat, care se află pe locul șase, dar pe locul cinci este deja la șapte puncte distanță.

Cum se va încheia meciul dintre echipele feminine va fi dezvăluit duminică, începând cu ora 12:30, în Pólva Lotosparke. Soccernet TV transmite meciul în direct.