Jocurile Olimpice de la Paris au culminat cu o luptă puternică de baschet OM2024

Ultimele medalii de la Jocurile Olimpice de la Paris au fost acordate la baschet feminin. Statele Unite au învins Franța cu 67:66 (15:9, 10:16, 20:18, 22:23) într-o întâlnire palpitantă și au câștigat a opta medalie de aur olimpica consecutivă.

Statele Unite au câștigat primul sfert cu scorul de 15:9, dar cel de-al doilea sfert a revenit francezilor, care au intrat în prima repriză la egalitate 25:25.

Repriza secundă a început mai bine pentru Franța, care a condus cu zece puncte pe fondul simpatiei frenetice a publicului. Americanele și-au revenit rapid și au intrat în perioada decisivă cu un avans de două puncte.

Ultimul sfert a fost o luptă punct la punct, niciuna dintre echipele feminine nu a obținut mai mult de patru puncte. Statele Unite au luat un avans de trei puncte cu 3,9 secunde rămase, dar francezul Gabby Williams a primit un layup rapid și a obținut un layup la soneria finală.

Din păcate, Williams a pășit pe linia de trei puncte în timp ce a șutat, ceea ce înseamnă că Franța a marcat două goluri în loc de trei, iar Statele Unite au devenit campioni olimpici pentru a opta oară la rând cu o victorie îngustă.

Pe partea câștigătoare, Aja Wilson a marcat 21 de puncte și a luat 13 recuperări. Kelsey Bloom și Kahliah Cooper au adăugat fiecare câte 12 puncte. Williams a fost cel mai bun marcator al Franței cu 19 puncte și șapte recuperări.

Diana Taurasi, în vârstă de 42 de ani, din echipa SUA, a câștigat a șasea medalie olimpică de aur, făcând-o cea mai câștigătoare atletă olimpica din toate timpurile.

Medalia de bronz a revenit Australiei, care a învins Belgia cu 85:81 (20:19, 17:17, 23:25, 25:20).

READ  Ministrul român al sporturilor își cere scuze după controversa privind rasismul în fotbal - Politico