Echipa de baschet a băieților sub 16 ani a Estoniei a câștigat pentru a doua oară consecutiv Campionatul European

Estonienii au început jocul cu explozie, câștigând primul și al doilea sferturi, Estonia intră la pauză cu un avans de 41:30. În sfertul patru, Ucraina a compensat puțin diferența, când Estonia a controlat ferm meciul până la final și a obținut victoria. Ucraina nu a condus niciodată în timpul meciului, iar cel mai mare succes al Estoniei a fost de 21 de puncte. Roman Avdeev a fost cel mai bun marcator al Estoniei, a marcat 22 de puncte și a obținut 12 recuperări. Rasmus l-a susținut pe Fuchs cu 15 puncte.

Antrenorul principal Brett Nohm despre meci: „Adversarii au fost mai înalți și puțin mai fizici Am jucat bine la început, dar apoi i-am lăsat să intre în joc la sfârșitul primului sfert Creștem puțin la fiecare sfert de oră.” Aveam controlul, dar în al patrulea sfert ne-am pierdut puțin concentrarea și am crezut că acest meci va fi puțin mai ușor, dar Ucraina a primit loviturile și am reușit Sunt fericit pentru că am început meciul cu scorul de 2-0, ca să spunem așa, că acum au fost obținute victoriile obligatorii, Macedonia de Nord este cu siguranță un adversar mai dur și Suedia are și 5 jucători noi față de Campionatul Nordic BSBC. Să sperăm că le putem depăși și să ne asigurăm un loc în calificări.”

Următorul meci pentru băieții Estoniei U16 va fi împotriva Macedoniei pe 12 august, la ora 19:30.

READ  Urmăriți Newcastle v West Ham Live TV - Liste de canale globale pentru duminică