Handbalistii francezi se confruntă cu o problemă la Jocurile Olimpice interne OM2024

Campioana olimpica de handbal masculin de la Tokyo și campioana europeană de anul acesta Franța au început turneul olimpic de la Paris pe teren propriu cu două înfrângeri.

Dacă sâmbătă a pierdut în fața principalului său rival, Danemarca, în turul de deschidere, cu până la opt goluri 29:37 (17:18), atunci marți au pierdut și în fața Norvegiei 22:27 (11:16).

Norvegia a preluat controlul foarte repede, luând conducerea cu 6-2 și extinzând avantajul la șapte goluri uneori în prima repriză. În repriza secundă, francezii nu s-au apropiat de trei goluri.

Alexander Blonz a marcat șapte goluri pentru gazde, iar francezii nu au fost salvați de Deka Meem, care a marcat zece goluri.

Acest lucru nu înseamnă dezastru pentru gazdă, pentru că primii patru din grupa șase se vor califica, iar următorii concurenți, Egipt, Argentina și Ungaria, sunt de așteptat să fie mai slabi cu Gram.

Echipa daneză, care a încheiat ultimele trei turnee ale Cupei Mondiale, a reușit și ea să se califice în turul doi după ce a învins-o pe franceză, învingând echipa egipteană cu scorul de 30:27 (19:9). Thomas Sommer Arnoldsen și Matthias Guedsel au marcat opt ​​goluri.

Pe lângă Danemarca, Norvegia a obținut și succesul complet în Grupa 2 după două runde, după ce a învins Argentina cu 36:31 (22:15) în primul tur.

În Grupa A, Germania a obținut doar două victorii după două runde, învingând mai întâi Suedia cu un scor de 30:27 (12:11) și apoi Japonia, singura echipă non-europeană din Grupa A, cu un scor de 37:26 ( 21:10).

Naționala Suediei a deschis scorul în turul doi, învingând Spania cu scorul de 29:26 (11:11).

READ  Predicții Fantasia ARM Vs ROM: Armenia vs România Cele mai bune alegeri fantastice pentru calificările la Cupa Mondială FIFA 2022