O zi incredibilă! Magnifica Zambia cade din nori cu o lovitură grea, iar Canada se califică în calificări din cauza scandalului cu drone – Soccernet.ee

O zi incredibilă!  Magnifica Zambia cade din nori cu o lovitură grea, iar Canada se califică în calificări din cauza scandalului cu drone – Soccernet.ee

Au fost focuri de artificii uimitoare la Jocurile Olimpice de duminică seara, când Australia și Zambia au avut 11 porți la două. Prima pereche luptă a scos cea mai lungă paie, iar scorul final a fost 6:5.

Zambia, care a intrat în meci ca outsideri, a luat conducerea în primul minut al meciului, căpitanul echipei Barbara Banda deschizând scorul. Și în următoarele minute, a devenit clar că echipa feminină din Zambia își țintesea un loc în cărțile de istorie – o victorie în prima repriză asupra puternicei Australiei cu scorul de 4:2. Banda a marcat un hat-trick – pe lângă primul minut, a trimis și mingea în poartă în minutele 33 și 45 +1. pe minut.

Banda, care joacă zilnic fotbal în Statele Unite pentru Orlando Pride, poate că i-a făcut pe unii dintre prietenii săi olimpici să ridice capul. Meciul cu Australia a fost al cincilea meci din cariera sa olimpică, în care a marcat un hat-trick în trei (!) – în 2020 a făcut-o împotriva Chinei și Olandei și acum, în 2024, împotriva Australiei.

Meciul din Zambia a decurs incredibil de lin – deși poziția favorită a Australiei a fost cât se poate de clară înainte de meci, African Women au marcat al cincilea gol la începutul reprizei secunde! Dar acum, la trei goluri, Zambia s-a prăbușit.

La câteva minute după al cincilea gol al Zambiei, Australia a primit și ea mingea în plasă după o lungă perioadă de timp și a redus diferența la două goluri. Minute mai târziu, s-a adăugat un alt gol. Până în minutul 78, scorul – oricât de incredibil ar părea – era egal la 5:5.

READ  Runda Ligii Națiunilor: Italia învinge Ungaria, Turcia învinge Lituania | știri despre fotbal

Australia a înviat din cenușă ca un Phoenix, adunându-și ultimele puteri și ieșind dintr-o situație foarte dificilă. Iar în ultimul minut al timpului normal a sosit cuiul din sicriul Zambiei, când Michelle Heyman, intervenind de la turnover, a condus Australia la un avantaj de 6-5 și a declanșat o sărbătoare euforică în cantonamentul echipei gazdă. Zambia a fost eliminată fără goluri pentru al doilea meci la rând.

Deși s-au marcat mai puține goluri în meciul dintre Brazilia și Japonia, a existat multă dramă și acolo. Avantajul Braziliei a rămas 1:0 până la prelungiri, dar apoi a apărut Japonia, fundașul romilor Saki Kumagai marcând din penalty în al doilea minut suplimentar, iar Momoko Tanikawa, în vârstă de 19 ani, completând scorul final în al șaselea minut al timpului adăugat. Prin aceasta, Japonia a smuls și atuurile pentru a avansa din subgrup.

De asemenea, Statele Unite au marcat goluri, profitând de mușcătura Germaniei și au obținut o victorie solidă 4:1 Deși Germania a egalat la jumătatea primei reprize, Statele Unite și-au continuat drumul datorită celor două goluri ale Sophiei Smith. În același timp, femeile americane și-au asigurat trecerea către victorie Își drese glasul ‘Edisi.

Cu toate acestea, Canada, care a fost lovită de un scandal cu drone, continuă să lupte cu curaj – în ciuda faptului că punctele sale au scăzut cu șase puncte înainte de meci, canadianele nu vor să accepte eliminarea. Victoria asupra Franței a fost obținută într-un mod incredibil, când fundașul Lyonului Vanessa Gil a trimis mingea în plasă în minutul 12 al prelungirilor.

READ  Messi, întors de la accidentare, a marcat două goluri în meciul victoriei fotbal

Aceasta înseamnă că Canada a revenit la zero cu două victorii și, în ciuda sancțiunii dure, orice este posibil pentru ei – Franța și Columbia au în prezent trei puncte, iar Canada și Noua Zeelandă au zero.