Victorie istorică! Flora a marcat patru goluri fără răspuns pentru multiplele campioane ale Ligii Baltice

Victorie istorică!  Flora a marcat patru goluri fără răspuns pentru multiplele campioane ale Ligii Baltice

Formația feminină Flora nu a trebuit să aștepte mult pentru a prelua conducerea împotriva Gintrei, care a dominat Liga Baltică în ultimii ani, primul gol fiind marcat în minutul doi al meciului. Atacul a început cu o pasă a lui Kelly Rosen care a pătruns în linia defensivă a adversarilor, care la prima vedere părea să fie sub controlul portarului Gentra, dar din cauza unei dispute cu coechipierul său, mingea a rămas deschisă în interiorul suprafeței de pedeapsă și Jeter Sar a primit. e în siguranță. În rețea. Și doar patru minute mai târziu, avantajul era de două goluri, pentru că după o pasă lungă, Sarr a găsit-o în suprafața de pedeapsă pe Christina Tern, care a ridicat efectiv mingea peste lacătul cuștii lui Gentra.

Avantajul de 2-0 nu a oprit presiunea Florei, care a marcat al treilea gol în prima repriză. Lovitura a început în minutul 19 cu pasa lui Gentra fiind faultată la începutul meciului în fața propriei porții, în urma căreia Elin Ruth Haberl a primit mingea în posesia Florei și pasa a găsit-o pe Lisette Tamiko, care a trimis mingea. peste. Mingea este în colțul transversal dintr-un șut de la distanță. Flora a intrat la pauză cu 3-0.

Deși Gentra a avut niște situații promițătoare atât în ​​prima, cât și în a doua repriză, fie i-a lipsit precizia la șuturi, fie Victoria Vihmann, care a apărat poarta Florei, și-a făcut temele. Campioana oficială a Estoniei a adăugat scorul final la meci în minutul 74, când Terne a trimis mingea în plasă cu un șut de la o lovitură liberă pe care o primise cu câteva clipe mai devreme.

Cu o victorie de patru goluri, Flora și-a asigurat un loc în gradul doi al Ligii Baltice. Deși sunt la egalitate la puncte cu SFK Riga, naționala feminină a Letoniei deține primul loc datorită victoriei obținute în meciul dintre ele.

READ  UEFA Champions League, Liga Europeană, Liga Europeană: date 2021/22 | știri despre fotbal

Meciul final al sezonului regulat al Ligii Baltice va avea loc vineri, 2 august, când SAKO Sporting găzduiește Vilnius Zalgiris. Asociația de Fotbal va anunța datele și locațiile meciurilor din semifinale cât mai curând posibil.