Cei de-a 31-a câștigători ai golfului din Estonia sunt Teder și Adol

Victoria lui Richard Tedder, care a preluat conducerea după a doua zi la categoria masculină, nu a fost pusă la îndoială în turul final. Cel mai dificil moment a fost cea de-a patra sau a cincea gaură, unde singurele „numere proaste” ale zilei au scăpat, sub forma unui bogey dublu și a unui bogey. Pe cea de-a șasea gaură, o cip de vultur a sărit din gaură, dar o pasăre solidă a rezolvat situația o dată pentru totdeauna, iar avantajul a rămas cel puțin câteva lovituri până la final. A existat o luptă dură pentru medalia de argint între colegii de echipă Karl Hellat și Matthias Farjon până la rundele finale. Fiecare a avut trei birdies și doar Karl a făcut un bogey, dar Hilat a avut avantajul la egalitate, deoarece scorurile sale generale din ultimele două zile au fost mai bune. Scorul general al jucătorilor de la Niitvälja a fost de -7 pentru ambii. Cursurile lui Hylat au fost 69, 70, 70. Cursurile lui Farjon au fost 68, 72, 69.

Câștigătoarea categoriei feminine, Adol, a preluat în prima zi și, potrivit ei, a fost păcat că trei zile mai târziu nu mai căzuse o lovitură, așa că noul record MV eston va rămâne cu semnul minus. Medalia de argint i-a revenit campioanei în titlu Trin Marilyn Ostal (Ray Golfclub), cu un scor final de +8 (77, 73, 74). Sprijinind ultima zi, Nikki Zoe Lotter (Golfzone Leadbeater Academy) a câștigat bronzul cu un scor de +15 (74, 79, 78).

Ambii câștigători vor primi un cec de 900 € de la Infortar, sponsorul principal al competiției (maximul care poate fi acordat ca premiu în bani unui jucător de golf amator). Câștigătorii locului doi au primit un cec de 600 de euro, iar cei de pe locul trei au primit un cec de 300 de euro. Amatorul de top Richard Tedder și profesionistul Mark Sorsallo au avut șansa de a juca pe Vierumäki, în etapa Challenge Tour.

READ  Coro Torres, care a câștigat Valencia: Cheia succesului în Spania este să lucreze bine cu tinerii

Următoarele au primit premii speciale cu această ocazie:

Amatori intermediari: Martin Järvi, Jeter Saroja (ambele Ray Golfclub)

Seniori: Kubo Bastak (Saaremaaa Golf & Country Club), Anneli Eskin (Estonia Golf & Country Club)

Christopher Herman (Estonian Golf & Country Club) a devenit proprietarul Campionatului Estonian PGA acordat în timpul competiției.