Viitorul Southgate: Acum nu este momentul să luați o decizie – Soccernet.ee

Antrenorul Angliei, Gareth Southgate, a fost întrebat, după înfrângerea cu 1:2 în fața Spaniei în finala Campionatului European, dacă va continua sau nu în echipa națională. Pilotul în vârstă de 53 de ani nu a spus da sau nu.

Southgate a preluat funcția de antrenor al Angliei după Campionatul European din 2016, când cei trei lei au pierdut în fața Islandei în optimile de finală. Anglia a realizat cea mai bună perioadă din istoria sa sub conducerea sa, ajungând în semifinalele Cupei Mondiale din 2018, în finala Campionatului European din 2021, în sferturile de finală ale Cupei Mondiale din 2022 și acum din nou în finală.

Deși rezultatele au fost foarte bune, a fost criticat pentru că a jucat prea defensiv sub conducerea sa. Deci întrebarea a rămas pe tot parcursul turneului: acesta ar fi ultimul joc al lui Southgate? „Cred că acum nu este momentul potrivit pentru a lua o astfel de decizie”, a declarat antrenorul pentru ITV Sports după meci. „Trebuie să vorbesc cu oamenii potriviți și să mă gândesc. Nu iau nicio decizie în acest moment.”

Anglia a trecut în finală la un gol de Neco Williams la începutul reprizei secunde, dar a egalat datorită unui gol al înlocuitorului Cole Palmer. Dar spaniolii au avut ultimul cuvânt când Mikel Oyarzabal a marcat câștigătorul în minutul 86.

Potrivit Southgate, faptul că semifinala s-a jucat la o zi după ce spaniolii au făcut rău Angliei. „Este ușor de spus, dar este cu adevărat regretabil că ai o zi în mai puțin pentru a te pregăti pentru finală”, a declarat antrenorul pentru BBC. „Am fost încă în joc până în minutul 80, dar mă pot plânge de asta mult timp.”

READ  Infografic de succes al echipelor care au marcat mari supărări la Cupa Mondială FIFA

Southgate a făcut o înlocuire proastă la scurt timp după ora, căpitanul Harry Kane plecând și înlocuindu-l cu campionul în semifinale Ollie Watkins. „Kane a fost epuizat din punct de vedere fizic. A intrat în turneu cu puțin antrenament și nu a fost în forma pe care ne-am dorit-o. spuse supraveghetorul.

Anglia a avut 37 la sută din balon. Lui Southgate nu i-a plăcut felul în care echipa sa a jucat mingea. A fost mulțumit de munca defensivă, dar a adăugat că atunci când englezii au câștigat mingea, nu au mai putut scăpa de presiune. El a explicat: „Din acest motiv, controlul era în mâinile adversarului, iar acest lucru este obositor”. El a adăugat: „Dar după egalare, totul a devenit deschis. Până la urmă am avut o mare oportunitate, dar norocul nu a fost de partea noastră. În general, cred că Spania a fost cea mai bună echipă din turneu”.

Anglia a fost aproape de a obține o a doua egalare în minutul 90, când mănușa spaniolă Unai Simon a blocat lovitura de cap a lui Declan Rice. Marc Gué a încercat să direcționeze mingea spre poartă, dar Dani Olmo a degajat de pe linia porții. La a treia încercare, lovitura de cap a lui Rice s-a ridicat peste poartă.

Southgate este optimist cu privire la viitor. El a spus: „Situația Angliei este foarte bună acum, pentru că echipa are suficientă experiență. Partea leului din echipă va juca și la următoarea Cupă Mondială și Campionatul European. Este ceva de așteptat, dar astăzi nu este confortabil. .” antrenorul.