Glinka a pierdut, iar meciul lui Lagali a rămas incomplet Tenis

Glinka a pierdut, iar meciul lui Lagali a rămas incomplet  Tenis

În runda de deschidere a calificărilor Winnipeg Challenger 75, meciul lui Marc Lagal a fost oprit luni seară, ora Estoniei, din cauza ploii, dar Daniil Glinka a fost eliminat.

Glinka a pierdut în fața americanului de 21 de ani Quinn Vandecastele (ATP 588) 5:7, 3:6. Primul set a fost foarte agitat. Glinka a fost cu 0:3 în urmă, dar apoi a condus cu 5:3. Din păcate, Glinka a câștigat doar două puncte în ultimele patru meciuri ale grupei și a pierdut setul Plasa de tenis.ee.

În total, în primul set, Glinka a avut două break-uri de serviciu, în timp ce adversarul a avut trei break-uri de serviciu, dar a continuat cu același tact – în al doilea set la 3:3, ambii au avut două break-uri de serviciu. Vandecasteele a făcut apoi break decisiv la 4:3 și a câștigat meciul.

Servirea, mai ales pe terenurile dure, este de obicei arma lui Glinka, dar de data aceasta a câștigat doar 4 din 10 meciuri de serviciu Procentul de prim serviciu al tenismenului eston a fost de doar 45 și a câștigat 58% din punctele de prim serviciu. Opoziția a avut 51 și 68, de asemenea, nu pe terenuri dure, deși bune.

Lagal vs. Ryan Segerman (SUA, ATP 488) a fost un meci complet diferit. Înainte să vină ploaia, s-au jucat două seturi și Lagal nu a picat niciodată serviciul, adversarul său neavând nici măcar un break point. Din păcate, a fost încă egalitate la pauză, pentru că după ce a câștigat primul set cu 6:3, Lagal a pierdut setul al doilea cu 6:7. Cap de serie din Estonia a fost aproape de victorie, deoarece a condus cu 5:4 în tiebreak înainte de a servi. Din păcate, Lagal a pierdut doar două puncte de serviciu, iar tiebreak-ul a fost 5:7.

READ  Transmisiune în direct ⟩ Câștigătorii medaliilor Ligii Baltice feminine și masculine vor fi anunțați, iar „Meciul de Aur” va fi în direct toată ziua!

Meciul va continua luni de la ora 19:00 ora Estoniei, iar daca Lagal va castiga setul al treilea, va avea in plan si un alt meci, unde adversarul este necunoscut, pentru ca nici meciul acestei perechi nu este finalizat.