Copa America: Brazilia nu reușește să se confrunte cu Uruguay (videoclipuri) – Soccernet.ee

În sferturile de finală ale Copa America, într-un meci dintre cei doi candidați, Uruguay a învins în criză Brazilia după o lovituri de departajare.

Înainte de turneu, au vorbit despre trei favoriți în special: de cinci ori campioană mondială Brazilia, de trei ori campioană mondială Argentina și de două ori campioană mondială Uruguay. Deoarece Brazilia nu a reușit în mod surprinzător să ajungă în fruntea grupei lor, a trebuit de fapt să înfrunte Uruguay în primele opt. Unul dintre marii fotbalului care a ajuns în sferturile de finală.

Întâlnirea a început destul de dur. Uruguay, antrenat de Marcelo Bielsa, a intrat în meci cu un plan specific pentru a-i ține la distanță pe brazilieni. Au jucat în mod constant fie pe punctul de a greși, fie să greșească. Copa America nu joacă prelungiri înainte de meciul final, iar ceea ce este izbitor este că 26 de faulturi au fost sancționate numai împotriva Uruguayului în 90 de minute (+ prelungiri). Pentru a ne face o idee mai bună, să comparăm faulturile din meciurile UE care au intrat în prelungiri (120 de minute + prelungiri): Anglia și Elveția au comis un total de 21 de faulturi, Portugalia și Franța 20 de faulturi, iar Germania și Spania au comis 39 de faulturi.

Uruguay a făcut multe greșeli, dar și-a creat și mai multe ocazii în timpul meciului. Din păcate, într-un meci intens, niciunul dintre ei nu a reușit să creeze șanse sută la sută, ca să spunem așa. Campioana mondială de cinci ori Brazilia nu a putut profita de trecerea clară a liniei de poartă a Uruguayului în repriza secundă, iar arbitrul Dario Herrera i-a arătat lui Nahitan Nandez un cartonaș roșu în minutul 74, după consultarea arbitrului asistent video.

La loviturile de departajare, brazilienii au ratat două (Eder Militao și Douglas Luiz), Uruguay a ratat unul (Jose María Gimenez), iar când Manuel Ugratti și-a asigurat o victorie cu 4-2 în calitate de atacant al cincilea, petrecerea ar fi putut începe pentru Uruguay.

READ  Previzualizare: Belarus vs România - pronostic, știri echipe, formații

Brazilienii primiseră deja critici înainte de turneu – de exemplu, legenda Ronaldinho a spus că nu va sprijini o echipă atât de proastă – iar criza lor s-a agravat în timpul Copa America. Brazilia a câștigat doar trei din ultimele zece meciuri. Potrivit expertului ESPN Hercules Gomez, Braziliei îi lipsește creativitatea și doar revenirea lui Neymar poate susține orice speranță de a obține ceva la Cupa Mondială peste doi ani. Desigur, dacă omul este sănătos și atinge cele mai înalte cote.

Viitorul star brazilian în așteptare, Indrik, a promis în interviul de după meci că munca continuă și sperăm că vor continua să fie sprijiniți în țara lor de origine. „Vrem să aducem Brazilia înapoi în vârf la Cupa Mondială. Vom continua să muncim și să ne pregătim pentru Cupa Mondială. Știu că situația este foarte dificilă pentru noi acum, dar sper cu adevărat că toți brazilienii ne vor susține”, el a adăugat. a comentat Indrik, în vârstă de 17 ani.

Uruguay va întâlni Columbia în semifinale

În cel de-al doilea sferturi de finală de aseară, Columbia nu a lăsat nicio șansă de a surprinde turneul, învingând Panama cu 5-0. James Rodriguez, care a devenit cea mai mare vedetă a turneului actual, a oferit deja trei pase decisive înainte de meci, a mai primit două goluri împotriva panamezilor și a marcat singur de data aceasta.

În semifinale, Argentina și Canada se vor întâlni marți împotriva miercuri, în timp ce Columbia și Uruguay se vor înfrunta mai târziu în acea noapte.