Nõlvak – Tiisaar și Pik – Korotkov au ajuns în semifinalele etapei de volei pe plajă Rakvere MK

3.-6. În etapa MK a voleiului pe plajă Rakvere Futures by Viaston desfășurată la Rakvere Vallimäe până în iulie, estonienii Kusti Nõlvak, Mart Tiisaar, Urmas Piik și Dmitri Korotkov s-au calificat în finală, o realizare pentru prima dată pentru cei din urmă. Cel mai important duo feminin din Estonia Helen Hollas și Liisa Rimelja a fost oprit în sferturile de finală.

Sâmbătă, semifinalele feminine vor avea loc la orele 10 și 11, iar semifinalele masculine vor avea loc la ora 12 și 13. Meciul de bronz feminin va avea loc la ora 14.30 și meciul final la ora 16.30, iar meciul de bronz masculin va începe la ora 15.30 și meciul final la ora 17.30.

În turneul principal masculin, care a continuat vineri, Nolvak și Tesar și-au asigurat primul loc în subgrupă cu o victorie de 2:1 (21:10, 20:22, 15:7) în fața australienilor Solomon Bushby și Ben Hood și au mers pentru a câștiga. Direct în sferturile de finală. Beck și Korotkov și-au luptat până în optimile de finală, învingându-i pe Bushby și Hood cu 2:1 (21:15, 20:22, 15:8). Înainte de asta, Beck și Korotkov au câștigat și cu 2:1 (22:24, 21:15, 15:12) în fața duo-ului polonez Korecki-Kruk în meciul decisiv din grupă.

În etapa MK locală, pe lângă Nõlvak – Tiisaare și Pik – Korotkov, Mikkel Knott și Karl Maidl au ajuns și ei în top 12 în rândul bărbaților estonieni, care au câștigat cu 2:1 (16:21, 21:16, 16:14). Împotriva perechii australiene Joshua Howat și James Takin. Knott și Maidel au rămas în optimile de finală, unde au pierdut cu 0:2 (21:23, 14:21) în fața lituanienilor Robert Gushnevich și Artur Vasiliev.

READ  Unde să urmăriți UEFA Nations League: parteneri TV, în direct | Liga Națiunilor Europene

Nõlvak – Tiisaar s-au calificat din sferturile de finală cu o victorie destul de convingătoare cu 2:0 (21:18, 21:17) în fața lituanienilor Robert Juchnevic – Artur Vasiljev și pot căuta o medalie în ultimul lor turneu combinat.

Cu toate acestea, Beck și Korotkov au jucat și un meci de trei meciuri împotriva letonului Christian Vokiruts – Gustav Ozenc în sferturile de finală și au reușit să iasă învingători, scorul fiind 2:1 (24:22, 15:21, 17). . :15) Astfel au ajuns pentru prima dată în primii patru în etapa MK.

Sâmbătă, la ora 12:00, Nolvak și Tesar vor concura pentru un loc în finală împotriva suedezilor Jakob Hulting Nilsson și Elmer Andersson, Beck și Korotkov vor concura pentru un loc în finală la ora 13:00, de cealaltă parte a orașului. net sunt nemții Robin Sawa și Maximilian Gast.

Turneul lui Jan Ribel și Kaur Erik Kaes s-a încheiat vineri după meciul din grupa a doua, cu o înfrângere de 1:2 (17:21, 21:19, 11:15) în fața finlandezii Santeri Sirin și Jyrki Nurminen.

Competiția feminină a continuat vineri, ajungând în sferturile de finală, unde doar Helen Hollas și Liisa Remelj din Estonia au ajuns în sferturi. Din nefericire, duoul de lider al Estoniei nu a putut ajunge în primele patru, pierzând cu 0:2 (11:21, 18:21) în fața germanilor Melanie Pohl și Hanna-Marie Scheider în sferturile de finală.

Pe lângă Paul și Scheider, alte perechi germane Anna-Lena Grün și Chinoa Christ, letonii Daniele Kvedaraite și Jekaterina Kovalskaja, precum și cuplul ucrainean de top al turneului, Marina Hladun și Tetyana Lazarenko, vor juca sâmbătă pentru medalii.

READ  Italia se confruntă cu liderii celor șase țări din Țara Galilor, cu mai mult de o mândrie în joc

În prima semifinală feminină, Hladun-Lazarenko și Paul-Scheder se vor întâlni la ora 10:00. Grüne-Crist și Kvedarite-Kowalskaja vor decide finalista la ora 11.00.