Lagalle a venit la o victorie de la masa principală de la Wimbledon Tenis

Lagalle a venit la o victorie de la masa principală de la Wimbledon  Tenis

Numărul 1 al Estoniei Mark Lagal (ATP 262) l-a învins pe portughezul Henrique Rocha (ATP 177) cu 7:6 (7:3), 6:3 în turul doi al calificărilor la Campionatul de tenis de la Wimbledon.

În primul set, adversara a condus cu 5:4 și a câștigat un punct decisiv, pe care estonianul a reușit să-l salveze și să ducă setul într-o finală rapidă. Acolo, Lagal a alergat rapid cu 4-0, a lăsat adversarul la un punct și apoi a câștigat trei puncte la rând.

La începutul setului doi, Lagal a reușit să spargă serviciul adversarului, dar a ținut serviciul cu putere: conducând cu 5:3 și 40:0 într-o situație în care a cedat doar un punct în jocurile sale de serviciu. În acel moment, Lagal avea și trei puncte de meci, iar pe cea finală l-a transformat.

Lagal a oprit 25 de lovituri față de 16 pentru Rocha. Portughezul a comis și 27 de erori față de 13 pentru Iaga. Lagal a câștigat până la 81 la sută din puncte de la primul său serviciu.

În turul decisiv al calificărilor îl așteaptă primii 100 de jucători din lume, și anume australianul James Duckworth, aflat în prezent pe locul 78 în clasament, și care a jucat foarte bine pe iarbă anul acesta.

De exemplu, la turneul de la Stuttgart, l-a învins pe Ben Shelton, care se află pe locul paisprezecea în clasamentul mondial, și a ajuns în sferturi. La Halle, Duckworth a avut un meci strâns împotriva polonezului Hubert Hurkacz, clasat în top zece.

READ  The Rockets îl angajează pe Cam Hodges de la Clippers ca antrenor asistent