nota | Anglia și Slovenia se califică în optimile de finală – Soccernet.ee

nota |  Anglia și Slovenia se califică în optimile de finală – Soccernet.ee

Anglia și Slovenia au încheiat grupa a treia la egalitate. Acest lucru a fost suficient pentru ca Slovenia să se califice pentru prima dată din faza grupelor. Pe partea engleză, selecțiile lui Gareth Southgate au fost de vorbă în oraș.

Anglia a avut grijă de instrument și a păstrat-o acolo pentru cea mai mare parte a meciului. La linia din spate, John Stones și Mark Gué au împins mingea între ei, făcând apel la diverși coechipieri. Odată ce Declan Rice a căzut, Jude Bellingham, cu un CV mai favorabil, a încercat să ocupe rolul de playmaker.

Între timp, Slovenia a excelat la contraatac, chiar făcându-se bine. De cele mai multe ori, ei au fost conduși de atacantul Benjamin Shishko, care a marcat de fapt prima lovitură a meciului în minutul cinci. Cu toate acestea, eficacitatea loviturii de cap a fost slabă, dar tot a fost înregistrată în statistici.

De asemenea, s-a putut consemna că în minutul 20 Anglia aproape că a marcat un gol. Ca și cum ar fi logic că Phil Foden a ajuns în ofsaid înainte de jocul Rice. Așa că nu a mai contat dacă Bukayo Saka a împins mingea în plasă cu pasa lui. În prima repriză, Harry Kane și Foden și-au încercat mai mult șansele, căci au făcut-o de la distanță, iar slovenilor le-a fost ușor să răspundă.

În al doilea trei sferturi de oră, jocul Angliei a devenit ceva mai fluid. Mingea părea să se miște mai bine între jucători și unghiurile de sprijin mai logice au fost furnizate unul altuia, ceea ce a ajutat să ajungă împreună în vârful liniei. Desigur, acest lucru nu a făcut ca obiectivul să fie mult mai aproape.

READ  FedEx crește sponsorizarea UEFA Champions League

90+2. În minutul, Maino și Kane au jucat bine împreună, reușind să-l prindă pe Palmer în timp ce acesta alerga spre minge din partea dreaptă. Interulul înlocuitor a avut timp să se gândească la asta și a încercat să joace în siguranță – șutul a trecut de pe linia porții în poartă, dar prea departe pe mijloc. În al patrulea minut în prelungire, Trent Alexander-Arnold, care intervenise în tranziție, a încercat de la peste 20 de metri, dar șutul care a provocat îngrijorare momentană a trecut în cele din urmă peste mâinile lui Jan Oblak cu un metru. Note Soccernet.ee despre meci:

Moment de transformare 0. Satisfacția ambelor echipe în acest moment părea o șansă de la distanță. Flăcările ar fi putut fi aprinse dacă Danemarca sau Serbia ar fi scăpat cu ceva important într-un alt meci în același timp. Cu toate acestea, acest lucru nu s-a întâmplat – s-au mulțumit și cu un egal 0:0. După fluierul final, slovenii au făcut cea mai surprinzătoare mișcare văzută vreodată pe acest stadion: au executat o lovitură de pedeapsă și au sărbătorit cele trei puncte pe care le-au luat în meciurile din grupă. Acest lucru îi duce la prima dată Își drese glasul— Văd pe selge.

Surpriza | Gareth Southgate a avut unele scurgeri. În primele două meciuri (cu Serbia și Danemarca), Anglia a jucat cu o formație identică. Când progresul era deja sigur, dar primul loc nu era, antrenorul Gareth Southgate a decis să facă o singură schimbare – înlocuindu-l pe Trent Alexander-Arnold, care jucase la mijlocul terenului, cu Connor Gallagher, care a jucat și în meciurile precedente. Dar norocul i-a scăpat în minutul 45, când Southgate a decis să-l aducă pe Kobe Maino, care anterior jucase doar patru minute în Germania, după pauză. În cele din urmă, Cole Palmer, care a avut un sezon solid la Chelsea, a primit și el timp de joc, intrând în minutul 71.

READ  Emma Radocano îl susține pe Lewis Hamilton „model de urmat” la Spoti după ce a câștigat seturi drepte la Homecoming

Moment/accident frumos | Evenimentul cu foarfece Bukayo Saka. În minutul 58, s-a produs confuzie în interiorul suprafeței de pedeapsă a slovenului în urma unei lovituri de colț executate de Phil Foden. Mulți englezi au încercat să ajungă la poartă, dar slovenii au rămas curajos în față. La fel, când Bukayo Saka a încercat o lovitură foarfecă de la marginea suprafeței de pedeapsă, Andrash Burar și-a sacrificat lovitura de cap pentru a zădărnici performanța englezului. Lucrurile au mers bine pentru Slovenia: Jan Oblak a prins mingea, iar Borar, care stătea de ceva vreme întins pe iarbă, a rămas sănătos.

stea | Benjamin Sisco. Atacantul sloven Benjamin Cieszko, în vârstă de 21 de ani, a jucat de două ori. În primul rând, când a fost necesar să conduci unul într-un contraatac. Cu acele ocazii, a dat dovadă de viteză extrem de mare și, dacă avem încredere în ultimele date UEFA, a devenit cel mai rapid jucător din turneu: viteza maximă a lui Shishko a fost măsurată la 35,9 km/h. Anterior, acest stick era deținut de un membru al naționalei României, Valentin Mihaela. Al doilea atu al lui Shishko, înalt de 1,95 m, a venit în situații record, în care a protejat în mod repetat primul stâlp și a ajutat la prevenirea golului Angliei. Datorită acestui fapt, Slovenia a atins o etapă importantă.

Citat | „Nu mă așteptam să luăm conducerea. Dar am arătat cu jocul nostru că merităm. A trebuit să suferim în repriza a doua – ei au dominat și și-au mărit tempo-ul. Dar dacă jocul nu a fost dificil împotriva Angliei, atunci ceva a fost în neregulă”. Antrenorul sloven Matijaš Kek a spus după realizarea istorică.

READ  Câștigă înaintea celei de-a doua olimpiade: Încă este un miracol că am reușit să strâng puncte | Ciclism