Vizând un record mondial, Duplantis a câștigat a treia sa medalie de aur la EC| Atletism CE

Vizând un record mondial, Duplantis a câștigat a treia sa medalie de aur la EC|  Atletism CE

Campionatele Europene de Atletism, desfășurate la Roma, s-au încheiat miercuri seara târziu. Armand Duplantis, regele incontestabil al săriturii cu prăjini, a câștigat al treilea aur consecutiv la Campionatul European, în timp ce norvegianul Jakob Ingebrigtsen și germanul Malaika Mihambo au evoluat excelent.

Duplantis a curățat cu ușurință înălțimi de 5,65, 5,82, 5,92 și 5,97. Acesta din urmă i-a garantat suedezului încă o medalie de aur în competiția pentru titlu. Duplantis a continuat să concureze la 6.10 și a trecut de prima încercare. Apoi a încercat un nou record mondial de 6,25 la bârnă, dar a eșuat la toate cele trei sărituri.

Grecul Emanuel Karalis a câștigat medalia de argint cu un record personal de 5,87. Turcia Ersu Sasma și germanul Oleg Zernickel au împărțit medalia de bronz (ambele 5,82).

Cehul Jakub Vadeljic a câștigat competiția masculină de suliță, cel mai bun scor al său fiind 88,65 (81,26 – 79,44 – 84,66 – 83,40 – 79,47 – 88,65) în ultima încercare. Germanul Julian Weber, care a câștigat medalia de aur în urmă cu doi ani, a avut de data aceasta medalia de argint la gât (85,94).

Finlandezul Oliver Helander (85,75), care a câștigat prima medalie de campionat pentru adulți din cariera sa, a câștigat medalia de bronz. Helander a deschis și numărul de medalii al Finlandei. Compatrioții Lassi Etelätalo și Toni Keränen au terminat pe locul șase (82,80) și, respectiv, pe locul zece (80,76).

S-au împărțit medalii și la concursurile feminine de sărituri în lungime din careuri. După o pauză de șase ani, germanul Malaika Mihambo a devenit campioana europeană, sărind șapte metri și 22 de centimetri în a doua încercare (6,70 – 7,22 – x – x – 7,04 – 6,54). Acesta a fost al doilea titlu CE al lui Mihambu. Rezultatul câștigător al germanului este, de asemenea, cea mai mare notă a sezonului mondial.

READ  Putin a criticat Comitetul Internațional Olimpic, care „bullysează” Rusia: Aceasta este o discriminare rasială și etnică flagrantă!

Italiana Larissa Iappicino și-a încântat fanii cu medalia de argint (6,94). Al treilea cel mai bun salt a fost făcut de portughezul Aqiq de Sousa (6,91).

Starul norvegian al alergării Jakob Ingebrigtsen a produs o performanță impresionantă în finala de 1500 m masculin, câștigând într-un timp record al Campionatului European de 3:31.95. Norvegianul în vârstă de 23 de ani a devenit primul bărbat care a câștigat șase medalii de aur la Campionatele Europene. Belgianul Joachim Vermeulen (3.33.30), care și-a doborât recordul personal, a câștigat medalia de argint, iar italianul Pietro Aris (3.33.34) a câștigat bronzul.

La 10.000 de metri, elvețianul Dominique Lobalo (28.00,32) a plătit prețul superiorității sale. Yann Schrupp din Franța a pierdut în fața câștigătorului cu 16 sutimi. Spaniolul Thierry Ndikumwinayo (+0,64) a trecut linia de sosire pe locul trei.

Britanică Kelly Hodgkinson și-a apărat cu succes titlul la 800 de metri feminin (1:58,65). Slovaca Gabriela Gajanova (1:58.79) și francezul Anais Bourgoin (1:59.30) s-au mulțumit cu medalii slabe.

Echipa de ștafetă feminină a Olandei și-a justificat statutul de favorită în ștafeta 4 x 400 de metri, luând medalia de aur cu un timp de 3:22.39. Cei patru câștigători au inclus Leke Claver, Kathleen Peters, Lisanne de Wit și Femke Paul.

Irlanda (3.22.71) și Belgia (3.22.95) au oferit o concurență puternică pentru femeile olandeze. Între timp, Italia (noul record național 3.23.40), Franța (3.23.77) și Polonia (3.23.91) au marcat și ele sub 3.24.

Proba masculină a fost câștigată de echipa belgiană formată din Jonathan Sackur, Robin Vanderbemden, Dylan Buerle și Alexander Dohm (2.59.84). A fost urmată de Italia (3.00.81) și Germania (3.00.82).

Ştafeta 4×100 de metri a prezentat Campionatele Europene. În cursa feminină, cvartetul britanic format din Diana Asher-Smith, Desiree Henry, Amy Hunt și Darryl Netta (41,91) nu a fost disponibil. Franța s-a clasat pe locul al doilea (42,15), iar Olanda pe locul al treilea (42,46).

READ  FOTOGRAFII AP: Sărbători vesele de Săptămâna Mare în întreaga lume | Știri, sport, locuri de muncă

Echipa Italiei a devenit campioană europeană cu un timp de 37.82. Matteo Melozzo, Marcel Jacobs, Lorenzo Bata și Filippo Torto s-au bucurat de tribune. Olanda (38,46) a câștigat argintul, iar Germania (38,52) a câștigat bronzul.

Înainte de competiție:

Ultima zi de competiție la Campionatele Europene de Atletism din acest an începe cu proba de 10.000 m B, urmată de săritura cu prăjini și suliță masculin. La săritura cu prăjini, desigur, va concura suedezul Armand Duplantis, care probabil va urmări un nou record mondial la Comisia Europeană.

Sunt trei finlandezi, un leton și un lituanian la suliță, iar lista include și bărbați de 90 m Max Denning și Jakob Vadlec.

În plus, vor fi stabilite campioanele europene feminine la săritură în lungime, cu campioana olimpică Malaika Mihambo sărind. Săritura în lungime va fi urmată de finalele de ștafetă 4x400m, iar la finalul serii, în ultimele două probe, va fi stabilit campioana europeană la ștafeta 4x100m.

Câștigătorii probei de 800 de metri feminin, de 10.000 de metri masculin și de 1.500 de metri masculin vor fi anunțați între cursele de ștafetă.