Lupa pe | Deșeuri de cană cu două fețe, puțină magie și super transformarea lui Kuro. Livadia a făcut din nou Paide! – Soccernet.ee

Lupa pe |  Deșeuri de cană cu două fețe, puțină magie și super transformarea lui Kuro.  Livadia a făcut din nou Paide!  – Soccernet.ee

În meciul de ligă cu FCI Levadia, Bide City a văzut o oportunitate de a răzbuna pierderea din finala seriei cupei de sâmbătă, dar ceea ce nu este așa, nu este – Levadia a profitat de o șansă și a câștigat cu 1:0.

Vizitatorii au dominat din primele secunde. Primul sfert de oră a trecut după un scenariu simplu: verzii au trecut prin pasă, iar albaștrii au stat în apărare. Levadia a creat în schimb intensitate prin aripa stângă, unde Ioan Jakovlev și Michael Schjöning Larsen au încercat în repetate rânduri să-l lege pe Abderrazak Youssouf, dar fără rezultat.

Odată ce cele 15 minute de joc au trecut, controlul i-a trecut lui Paide. Robbie Sarma a fost lovit serios de două ori în intervalul de câteva minute – o dată o lovitură de cap a trecut peste bară și apoi un șut de pe linia de poartă a ratat de puțin bara transversală – dar plasa nu a primit. În minutul 19 s-a produs cea mai periculoasă situație a meciului de până acum, când Patrick Crystal a avansat în fața portarului după un joc de pasă perfect, dar șutul care a ieșit direct din aer cu o singură atingere a ratat poarta.

Meciul a mers din mână în mână – după conducerea luată de Bade în câteva minute, Livadia a luat din nou treaba în mâinile lor. Momentele strălucitoare pentru gazdă au fost mai degrabă ascuțimea ocazională a lui Thomas Agyepong, Levadia fiind implicat mai ales în atac.

Repriza a doua a început la fel cum sa încheiat prima repriză. Au împins și au împins, dar nu a existat nicio șansă de gol nicăieri – cel puțin nu foarte periculos. Cu toate acestea, o singură șansă a fost suficientă pentru Livadia și s-au strecurat acasă.

Gerdo Juhkam a ajuns puțin întârziat la pasa lui Levadia și Yakovlev a făcut o fugă pe flancul stâng. Interul a trecut mingea în apropierea penalty-ului, unde Richie Musaba a reușit să tragă, iar deși Joseph Salești a reușit să blocheze primul șut, olandezul a băgat totuși mingea în plasă la a doua încercare. Livadia conduce 1:0!

După gol, jocul a devenit mai deschis pentru o clipă, dar nu cu mult: Bade a avut și propriile șanse, când Henrique Ujamaa, Abdulrazak Yusuf și, respectiv, Gerdo Jokam au reușit să tragă. Cu toate acestea, două încercări au eșuat, iar Wallner a făcut o excelentă salvare de reacție pentru a bloca lovitura de cap a lui Youssef dintr-o lovitură de colț.

În minutul 70, golul secund al lui Levadia a fost foarte aproape, Msaba a revenit din nou în joc. Mijlocașul ofensiv a deschis focul în poartă cu un șut mic de pe linia porții care a lovit bara, iar Yakovlev a aruncat recul în plasă, dar arbitrul asistent a declarat offside.

READ  Un supraviețuitor al Holocaustului a aruncat primul lanț într-un joc Yankees-Rays

În minutul 79, în sfârșit a fost un gol periculos în aer. Sim Lutz, care a intervenit din înlocuire, a primit mingea în interiorul suprafeței de pedeapsă, iar Joao Pedro i-a călcat călcâiul, în urma căreia Lutz a căzut. Dar arbitrul Kevin Kaifuga ia dat în schimb un cartonaș galben lui Lotso pentru cererea de scufundare.

În minutele rămase, amândoi au jucat exact așa cum făcuseră pe parcursul întregului meci anterior – deși a existat o șansă sub un gol și apoi alta, dar niciunul nu ar fi dat înapoi în orice situație. Un singur gol a fost suficient pentru ca Levadia să obțină victoria și să-și asigure în continuare liderul.

Recenzii Soccernet.ee:

1. Amândoi aveau mahmureală la ceașcă

Pe baza primei reprize, părea că niciunul dintre ei nu și-a revenit cu adevărat din finala de sâmbătă. Au fost constante treceri pe teren, dar mai ales la mijlocul terenului, și nu a fost prea multă intensitate în fața porții. Este adevărat că au existat din când în când mișcări tăioase în interiorul suprafeței de pedeapsă, dar nici Ebrima Jarju, nici Karl Andre Vallner nu au avut de făcut prea multă apărare.

O scenă similară a continuat în a doua jumătate. Golul lui Livadia, venit în urma unor erori individuale ale oamenilor lui Bade, a reînviat o vreme meciul, dar schimbarea radicală nu a venit. Al doilea gol a venit o singură dată în aer, și asta a fost foarte neașteptat, când Msaba a lovit bara cu un șut de la distanță în minutul 70.

În comparație cu meciul mai deschis pe care l-am văzut în finala Cupei, miercuri seara a oferit pur și simplu o luptă prea grea. Au fost mult mai puține dulciuri pentru spectatori, deoarece nu li s-au oferit permisele frumoase și alte afișaje eficiente. Faptul că Levadia a ajuns la țintă a fost oarecum surprinzător și din punct de vedere al jocului – ceea ce, desigur, nu înseamnă că nu au meritat golul. Trebuie să profitați de greșelile adversarilor.

2. Ar trebui să primească Bade o penalizare?

În minutul 79, Dimitri Gebehin Levadia a pasat mingea între trei jucători în interiorul suprafeței de pedeapsă, dar nu a găsit o continuare tranșantă a situației. Datorită atingerii fundașului Levadia, mingea a ajuns la Siem Luzzo, care se afla într-o poziție excelentă de șut la aproximativ 10 metri de poartă. Cu toate acestea, nu a putut să tragă pe lângă Karl-Andre Wallner, deoarece Joao Pedro a sosit mai devreme.

Brazilianul a călcat ușor călcâiul lui Luzzo și internaționalul cu experiență a căzut. Arbitrul principal Kevin Kaivoja a apreciat oarecum surprinzător situația ca pe o simulare (cel puțin din imaginea TV) și l-a pedepsit pe Luts cu cartonaș galben – pentru că după fluierul arbitrului, Luts i-a arătat gheta de fotbal care i-a desprins piciorul. Reluarea video prezentată în fotografia live cu siguranță nu a oferit cel mai bun unghi al camerei, dar a fost greu de văzut teatralitatea excesivă din partea atacatorului în această situație.

READ  India Alăturați-vă Afganistanului și României pentru cele mai multe victorii consecutive T20 – Repere statistice

Apare o întrebare involuntară: cum ar trebui să continue jucătorul să joace dacă este călcat? Este greu de dat 100% adevăr pe baza reluării video, dar din moment ce decizia VAR a fost atât de arbitrară și strictă – fără penalizare – se poate presupune că regizorul care a arătat reluarea a jucat o mică păcăleală telespectatorilor.

Privind reluarea cu încetinitorul, nu se poate spune cu certitudine că Luzzo a fost accidentat de mutarea lui Pedro. Prin urmare, regizoarea ar putea face cu un truc magic convenabil, ascunzând de telespectatorul momentul în care însăși Lotus își dă jos din picioare cu scopul de a-și modifica fesele. Din moment ce arbitrul nu a fost chemat pe ecran pentru a revizui situația, acesta pare cel mai logic scenariu.

3. Torres a lăsat în vigoare împingerea finală, dar a fost invers

În finala cupei de sâmbătă, Richie Musaba și Mark Oliver Rosenop au debutat pentru Levadia în formația de start, Ioan Jakovlev și Frank Levac plecând de pe bancă. Întrucât intervenția lui Yakovlev și Levaku în repriza secundă a lui Livadia a adăugat ceva forță și i-a condus în cele din urmă către victorie, Coro Torres a decis să-i trimită în formația de start cu această ocazie. Joao Pedro, care a jucat și el acolo în a doua jumătate a finalei cupei, a servit drept atacant de jos.

Deoarece atacul lui Levadia nu a obținut rezultatele așteptate în primele 45 de minute, Torres l-a adus pe Musaba pe teren în locul lui Levaco în repriza secundă. Olandezul s-a poziționat ca mijlocaș ofensiv, în timp ce Joao Pedro a revenit pe aripa dreaptă.

Intervenția lui Musaba a fost decisivă: cele mai periculoase două ocazii ale lui Levadia au venit din picioarele lui – mai întâi golul și al doilea un șut din stâlp în minutul 70, Torres a lovit din nou în cui cu transformarea.

În același timp, Musaba și-a încheiat în mod neașteptat lung șirul fără goluri – omul care a jucat atât de productiv la începutul sezonului, a marcat al șaselea gol al sezonului în ligă împotriva lui Bade, dar cel anterior a venit din meciul din 28 aprilie cu Tartu Tameka. . Și astfel, seria fără gol a continuat timp de șapte jocuri.

4. Blestemul lui Bade continuă

Ei bine, acest Paide nu ar fi în stare să o învingă în niciun fel pe Levadia – aceeași cale era urmată și acum. Ultima victorie față în față a lui Paid datează din octombrie 2022, când golurile lui Mechini Gomes și Christopher Peat le-au oferit o victorie în deplasare cu 2-1. A urmat însă o serie destul de îngrijorătoare.

READ  Sportivii irlandezi continuă să impresioneze la Festivalul Olimpic al Tineretului European

Anul trecut, Bide a remizat două egaluri acasă și două înfrângeri în deplasare cu Livadia, anul acesta au pierdut deja patru meciuri – două în deplasare, unul în finala cupei și acum unul acasă. Opt meciuri fără victorie la rând nu reprezintă cu siguranță un echilibru în care Bade se va simți ca un candidat la titlu – în ciuda faptului că a jucat puțin peste o treime din sezon, se poate spune deja cu certitudine că echipa Estoniei Centrale nu va fi implicată. . În marea competiție de anul acesta.

5. Omul meciului – Richie Musaba

Poate că Masaba nu a fost cel mai vizibil pe teren, dar calitatea lui a fost cea care l-a condus pe Livadia la victorie în final. Olandezul de 23 de ani s-a remarcat în momentele decisive, marcând golul ca urmare a unui efort puternic.