Niina Petrõkina a devenit prima schioare estonă care a ajuns în primii trei în etapa GP | Snowboarding

Niina Petrõkina a devenit prima schioare estonă care a ajuns în primii trei în etapa GP |  Snowboarding

Petrokina, care s-a clasat pe locul patru în programul scurt, a stabilit un record personal în programul liber, primind 129,53 puncte de la juriu. Acest lucru i-a dat locul patru în programul gratuit. Și-a îmbunătățit recordul anterior, stabilit la Campionatul European din 2022 acasă, cu 0,76 puncte. În totalul celor două topuri, Petrikina a stabilit și un record personal, adunând 194,55 puncte și urcând pe locul trei. Recordurile anterioare de 193,49 au venit de la Spring WC.

Cel mai bun rezultat al patinatorilor estonieni de până acum a venit în 2009, când Elena Glebova a terminat și ea pe locul cinci în etapa Grand Prix-ului SUA.

Prima etapă Grand Prix din acest an a fost câștigată de belgiana Louena Hendricks, care a fost cea mai bună în programele scurte și gratuite și a încheiat competiția cu 221,28 puncte. Americanul Isabeau Levito, în vârstă de 16 ani (208,15 puncte) a urcat de pe locul trei în programul scurt pe locul doi. Americana Amber Glenn, care s-a clasat pe locul al doilea în programul scurt, a început programul liber cu un Axel cvadruplu, dar a căzut în două sărituri la finalul programului și a ajuns pe locul cinci (189,63).

La dansul pe gheață, campionii mondiali americani Madison Schock și Evan Bates au câștigat cu un total de 212,96 puncte. Pe locul al doilea s-a clasat duo-ul canadian Marjorie Lajoie – Zachary Laga cu 196,99 puncte, iar duoul francez Gevgenia Lepargova – Geoffrey Brisaud s-a clasat pe locul al treilea cu 193,47 puncte.

Următoarea rundă a Marelui Premiu va avea loc în acest weekend la Vancouver, Canada. Petrõkina a fost invitată la două etape ale Marelui Premiu anul acesta. Pe lângă etapa din SUA, va concura în a patra etapă a sezonului în China, la jumătatea lunii noiembrie.

READ  Gareth Southgate admite Anglia „trebuie să fie mai bună” după victoria târzie a încălzirii României | știri despre fotbal